Diz osteoartritinde tüm vücut vibrasyon tedavisinin ağrı, kas gücü, denge ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
- Tez No: 866694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİME ILGIN SADE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı diz osteoartritinde rutin fizik tedavi programlarına eklenen TVVT'nin ağrı, kas gücü, denge ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif randomize kontrollü araştırmaya diz osteoartrit tanısı olan 42 hasta dahil edildi. Kontrol grubuna 3 hafta boyunca haftada 5 gün rutin fizik tedavi programlarına ek 5 dakika statik squat egzersizi yaptırıldı. Çalışma grubuna aynı seans sayısı ve sürede olmak üzere 3 hafta boyunca haftada 5 gün rutin fizik tedavi programlarına ek olarak statik squat pozisyonunda TVVT uygulandı. Sonuç değerlendirmeleri tedavi başlangıcı ve bitiminde yapıldı. Değerlendirme ölçütleri ağrı için VAS, WOMAC, 90 derece izometrik fleksiyon ekstansiyon kas gücü ölçümü, Biodex denge testleri( postural stabilite, düşme riski), yaşam kalitesini ölçmek için KF-36 belirlendi. Bulgular: Çalışma ve kontrol grubu arasında demografik özellikler ve tedavi öncesi tüm klinik değerlendirmeler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of WBV added to routine physical therapy programs on pain, muscle strength, balance and quality of life in knee osteoarthritis. Methods: This prospective randomized controlled trial included 42 patients with knee osteoarthritis. The control group was given 5 minutes of static squat exercise in addition to their routine physical therapy program 5 days a week for 3 weeks. The study group received WBV the static squat position in addition to their routine physical therapy program 5 days a week for 3 weeks with the same number and duration of sessions. Outcome assessments were performed at the beginning and end of treatment. Evaluation criteria were VAS for pain, WOMAC, 90-degree isometric flexion-extension muscle strength measurement, Biodex balance tests, KF-36 to measure quality of life. Results: There was no statistically significant difference between the study and control groups in terms of demographic characteristics and all clinical evaluations before treatment. There was no significant difference between the groups in post-treatment measurements of VAS but the difference between the groups was in favor of the study group, there was no significant difference between the groups in post-treatment measurements of WOMAC sub-parameters but pain, function and total parameters were more positive in the study group, there was no significant difference between the groups in post-treatment measurements of isometric muscle strength but extensor forces increased better in the study group, In the post-treatment measurements of the sub-parameters of the Biodex balance tests, there was a significant difference between the groups in favor of the study group in the fall risk test, there was no significant difference in the other sub-parameters, but there was more improvement in the OSI and MI values in the study group, in the post-treatment measurements of the KF-36 test, there was a significant difference in favor of the study group in the FFT, FRG, ERG, ECV, RS values, there was no significant difference in the other sub-parameters, but there was more improvement in the FFT, FRG, ERG, ECV, RS, SI and GS sub-parameters in the study group.