Diz osteoartritinde diz açılarıyla pedobarografik bulguların korelasyonu
The correlation between the pedobarografhic findings and knee angles at knee osteoarthritis
- Tez No: 248576
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KOYUNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Diz osteoartritinde, alt ekstremite dizilim bozuklukları sıktır. Dizilim, mekanik ve anatomik akslarla değerlendirilir. Pedobarografi, ayak hastalıklarının tanı ve tedavi takiplerinde kullanılan bir ölçüm yöntemidir. Çalışmamızda, dize ait mekanik aks açısı değişikliklerinin ayaktaki etkileri araştırıldı.Diz ağrısı ile polikliniğe başvuran bilateral diz osteoartritli hastaların; klinik, radyolojik ve fonksiyonel değerlendirmeleri yapıldı. Çekilen alt ekstremite tam boy grafilerinde, mekanik aks açıları derece olarak ölçüldü. Pedobarografik statik ve dinamik ölçümlerde; tepe basıncı, maksimum kuvvet, temas alan ve temas süresi hesap edildi. Mekanik aks açısı ile pedobarografik parametreler korele edildi.Tüm olgular kadın cinsinde olup, yaş ortalaması 58±7,9 yıldı. Hastaların %86'sı, radyolojik olarak evre 2-3 idi. Mekanik aks açısı, sağda 177, 28° ve solda 177,54° idi. Mekanik aks açısı ölçümlerine göre; varus deformitesi sağda %76 ve solda %84 oranlarındaydı.
Özet (Çeviri)
Lower extremity malalignment is common in knee osteoarthritis. Alignment is assessed with mechanical and anatomic axis. Pedobarography is a measurement method used in diagnosis and treatment monitoring of foot disease. In our study we investigated the effect of mechanical axis angle changes of knee on the foot.The clinical, radiological and functional evaluation was performed to the patients with bilateral knee osteoarthritis who admitted to the outpatient clinic with knee pain. Full-length lower extremity radiographs were taken and mechanical axis angle was measured in degrees. Peak pressure, maximum force, contact area and contact time were calculated in pedobarographic static and dynamic measurements. Pedobarographic parameters were correlated with mechanical axis angle. All cases were women and the mean age was 58 ± 7.9 years. Mechanical axis angle was 177, 28° on the right and 177.54° on the left.