Metatheatre and its implications in Hamlet
Metatiyatro ve Hamlet üzerindeki yansımaları
- Tez No: 866708
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE GÜNSELİ İŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, Hamlet'deki metatiyatroyu ve onun göze çarpan yansımalarını irdelemeyi amaçlar. Buna bağlı olarak, bu tekniğin önde gelen figürlerinin yanı sıra, metatiyatro teorilerinin genel bir özeti de bu çalışmaya dahil edilecektir. Metatiyatro alanındaki belirsizliği giderme çabasıyla Lionel Abel'ın metatiyatro kavramı ön plana çıkarılacaktır. Aynı zamanda ister bilinçli ister bilinçsiz olsun, karakterlerin yaptıkları şeyleri neden yaptıkları açıklanmaya çalışılarak Brecht'in yabancılaştırması ve yazarın niyeti vurgulanacaktır; ve bu da, oyundaki tüm metatiyatro ögelerini ve bunların yansımalarını irdeleme ihtiyacını doğuracaktır. Buna ek olarak, bilinçli karakter ve yazar da Hamlet bağlamında analiz edilecektir. Bu çalışmanın amacı yalnızca metatiyatro ve onun önemli ögeleri için görece sağlam bir çerçeve elde etmek değil, aynı zamanda akademik çevrelerde bu konu ile ilgili daha fazla araştırmayı teşvik etmektir. Bu çalışma aracılığıyla, güçlü bir teknik olarak metatiyatro ile ilgili yeni bir bakış açısının kazandırılması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to scrutinize metatheatre and its conspicuous implications in Hamlet. Accordingly, an overview of metatheatrical theories, as well as prominent figures of this tool, will be included in this study. In an effort to unblur the realm of metatheatre, Lionel Abel's concept of metatheatre will be brought to the fore. Thus, a special attempt shall be made to untangle the ambiguity caused by various approaches on metatheatre. Also, Brechtian alienation and authorial intention will be emphasized attempting to explain why the characters do what they do, be it consciously, or unconsciously, urging the need to sift through metatheatrical elements and their implications throughout the play. In addition, the conscious character and author will also be brought into focus in the context of Hamlet. The purpose of this study is not only to obtain a relatively solid framework for metatheatre and its key elements, but also encourage further research in academia regarding this subject. Through this study, it is hoped that a fresh insight into metatheatre as a powerful tool will be raised.