Tefsîru'l-Mazharî'de kıraat olgusu -es-Seb'u't-Tıvâl örneği-
The phenomenon of qiraat in Tafsīr al-Mazharī -The example of al-Sab'u't-Tivāl-
  1. Tez No: 866707
  2. Yazar: MEHMET CİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN KARASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
XVIII ve XIX. yüzyıllarda Hind alt kıtasında yaşamış olan Senâullah Pânîpetî, âlim ve mutasavvıf kimliğiyle tanınmaktadır. İşârî yorumlara yer verdiği et-Tefsîru'l-Mazharî adlı eseri farklı açılardan incelenmiştir. Ancak kıraat açısından yeterince incelenmediği görülmektedir. Pânîpetî'nin sûfî geleneğe mensup olması, tefsirinin kıraat açısından detaylı bir şekilde incelenmesini ve kıraatlerin tasavvufî yorumlarına olan etkisinin araştırılmasını önemli kılmaktadır. Zira kıraat farklılıkları, Kur'ân'ın anlaşılması ve yorumlanmasında kritik bir rol oynamaktadır. Çalışmada işârî bir eserdeki kıraat farklılıklarının manaya olan etkisini vurgulayarak alana katkı sunulması amaçlanmaktadır. Araştırma es-Seb'u't-Tıvâl olarak bilinen sûrelerle sınırlı tutulmuştur. Senâullah Pânîpetî'nin eserine kaynaklık eden diğer tefsirler de dikkate alınarak, çalışmanın metodolojisi belirlenmiş ve kıraate dair yorumlar incelenmiştir. Çalışmada, doküman analiz yöntemi kullanılarak, Pânîpetî'nin ilgili sûrelerdeki kıraat farklılıklarına yaklaşımı incelenmiştir. Tasavvufî eğiliminin kıraat tercihlerini etkilemediği ve işârî açıdan derinlemesine bir yorumda bulunmadığı gözlemlenmiştir. Bazı durumlarda, sadece kıraat farklılıklarını zikretmekle yetindiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Senāullah Pānīpetī, known for his scholarly and Sufi identity, lived in the Indian Subcontinent during the 18th and 19th centuries. His work al-Tafsīru al-Mazharī in which he included Sufi interpretations has been analysed in different fields. However, it is seen that it has not been sufficiently researched in terms of qiraāt. The fact that Pānīpetī belongs to the Sufi tradition makes it important to analyse his tafsīr in detail in terms of qiraāt and to investigate the effect of qiraāt on his Sufi interpretations. This is because qiraāt differences play a critical role in the understanding and interpretation of the Qur'ān. In this study, it is aimed to contribute to the field by emphasising the effect of qiraāt differences on the meaning in a Sufi work. The study is limited to the suras known as al-Sab'u't-Tiwāl. The methodology of the study has been determined by taking into account the other tafsirs that are the source of Senāullah Pānīpetī's work, and the comments on qiraāt have been analysed. In this study, by using the document analysis method, Pānīpetī's approach to the differences in the related suras was analysed. It was observed that his Sufi tendency did not affect his qiraāt preferences and he did not make any Sufi interpretation. In some cases, it was found that he was contented with only mentioning the differences of qiraāt.