Lojistik ve tedarik zinciri yönetiminin uluslararası ticari faaliyetler ekseninde karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of logistics and supply chain management on the axis of international commercial activities
- Tez No: 866721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu araştırmanın temel amacı lojistik ile tedarik zinciri arasında literatürdeki farklı görüşler dikkate alınarak muhtemel kavramsal farklılıkları belirlemek ve söz konusu girişim türleri açısından incelemektir. Bu bağlamda yurt dışında ticari faaliyetlerin girişimciler özelinde tedarik zinciri yönetimi ile lojistik yönetimi arasında farklılaşan yönlerinin ortaya konularak girişimsel faaliyetler açısından hangisinin yurt içi katma değer hangisinin yurt dışı yatırımlar için öncelenen bir yapı olduğunu belirlemek araştırmanın öncelikli amacını oluşturmaktadır. Araştırma ayrıca yurt dışı ticari faaliyette bulunan işletmeler için lojistik ve tedarik zinciri kavramlarının konu/araç/teknik bakımından farklılık gösterip göstermediğini belirlemeyi amaçlamıştır. Bu araştırmada ulaşmak istenen amaçlar dikkate alındığında nitel ve nicel veri toplama teknikleri bir arada kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası'na (SATSO) kayıtlı olan ve yurt dışı ticari faaliyetlerde bulunan işletmeler oluşturmaktadır. Bu araştırma, yurt dışı ticari faaliyette bulunan girişimciler üzerine gerçekleştirildiğinden amaçlı örnekleme yöntemi ile yürütülmüş ve söz konusu girişimci işletmelerin sahibi, ortağı ya da yönetim kurulu üyeleri örnekleme dahil edilmiştir. Nitel verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış mülakat tekniğine başvurulurken 15 katılımcıdan elde edilen verilen yönlendirici içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Nicel verilerin toplanmasında ise elden bırak topla yöntemi ile anket yürütülmüş ve 65 katılımcıdan elde edilen veriler bağımlı örneklemler t-testi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları girişimcilik yapısı ve operasyonel yapı arasındaki ilişki açısından değerlendirildiğinde yurt dışı ticari faaliyetlerden elde edilen geliri yurt içinde katma değerli hale getirmeyi amaçlayan dış ticaret girişimcileri için lojistik yönetiminin, yurt dışında yatırım yapmayı amaçlayan uluslararası girişimciler için ise tedarik zinciri yönetiminin önemli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this research is to determine the possible conceptual differences between logistics and supply chains by considering the different views in the literature and examining them in terms of the types of enterprises in question. In this context, the primary objective of the research is to determine which one is prioritized for domestic added value and which one is prioritized for foreign investments in terms of entrepreneurial activities by revealing the differentiating aspects between supply chain management and logistics management in terms of entrepreneurs of commercial activities abroad. The research also aimed to determine whether logistics and supply chain concepts differ in terms of subject/tool/technique for enterprises engaged in foreign commercial activities. Considering the objectives of this study, qualitative and quantitative data collection techniques were used together. The study population of the research consists of enterprises registered with the Sakarya Chamber of Industry and Commerce (SATSO) and engaged in foreign commercial activities. Since this research was conducted on entrepreneurs engaged in overseas commercial activities, it was carried out with the purposeful (judgmental) sampling method. The owners, partners, or board members of these entrepreneurial enterprises were included in the sample. While the semi-structured interview technique was used to collect qualitative data, the data obtained from 15 participants were analyzed using directive content analysis. A hand-drop-and-collect survey was conducted to collect quantitative data, and the data obtained from 65 respondents were analyzed using an independent samples t-test. When the results of the research are evaluated in terms of the relationship between entrepreneurial structure and operational structure, it is revealed that logistics management is vital for foreign trade entrepreneurs who aim to make the income obtained from foreign commercial activities value-added in the country and supply chain management is essential for international entrepreneurs who aim to invest abroad.