Kurkumin yüklü mezogözenekli organosilika nanotaşıyıcının ilaç salım özelliklerinin ve kanser tedavisindeki terapötik etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of drug release properties of curcumin loaded mesoporous organosilica nanocarrier and its therapeutic effect in cancer treatment
- Tez No: 866732
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ZEKİ GÖK, DOÇ. DR. ÇİĞDEM AYDIN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında, enzimatik parçalanmaya uğrayabilen oksamid köprülü bissilil bileşiğinin kullanılması ile yeni bir ilaç taşıyıcı sistem sentezlenmiştir. Sentezi gerçekleştirilen ilaç taşıyıcı sistemin, biyobozunurluk, ilaç yükleme, ilaç salım ve HT29 kolon hücre hattı üzerindeki sitotoksik özellikleri çalışılmıştır. İlaç yükleme ve salım özelliklerinin belirlenmesinde doğal bir ürün olan kurkumin kullanılmıştır. Sentezi gerçekleştirilen organik maddelerin yapı tayinleri 1H, 13C NMR, FT-IR, ve kütle analizleri ile gerçekleştirilirken, ilaç taşıma sistemi DDS'in yapısal özellikleri FT-IR, XRD, SEM, EDS, TEM, TGA ve N2 sorpsiyon analizleri ile belirlenmiştir. İlaç yükleme ve salım özelliklerinin belirlenmesinde UV-Vis spektroskopisinden yararlanılmıştır. Tez kapsamında, literatürde kayıtlı olan 2-((3-(trietoksisilil)propil)disulfanil)anilin (1) bileşiğine okzalil klorür ilave edilerek oksamid köprülü bissilil bileşiği (2) elde edilmiştir. oksamid köprülü bissilil (2) bileşiği ile 1,4-bis(trietoksisilil)benzen bileşiğinin ko-kondenzasyonu reaksiyonu sonucu ilaç taşıyıcı sistem DDS elde edilmiştir. Oksamid köprüsü içeremeyen referans nanotaşıyıcı PMO 'da sentezlenmiştir. İlaç olarak doğal ürün kurkumin, DDS ve PMO malzemelerine yüklenmiştir. Yükleme oranı DDS için 18% ve PMO için 0,13 olarak hesaplanmıştır. Kurkumin yüklü Cur@DDS, por kapama ajanları olmadan taşıdığı kargoyu fizyolojik ve endozomal pH'da 1%'den az bıraktığı belirlenmiştir. Cur@DDS'in ilaç salım özellikleri fizyolojik pH'da tripsin proteini varlığında ve yokluğunda incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar tripsin varlığındaki ilaç salım yüzdesinin tripsinsiz ortamdaki ilaç salım yüzdesinden fazla olduğunu göstermiştir. Bu sonuç, enzim duyarlı mezogözenekli organosilika nanotaşıyıcı DDS'in başarı ile sentezlendiğini göstermiştir. Cur@DDS ve Cur@PMO için HT29 kolon hücre hattındaki sitotoksik etkisi ortalama 0,10 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, a new drug delivery system was synthesized by using the oxamide bridged bissilyl compound that can undergo enzymatic degradation. Biodegradability, drug loading, drug release and cytotoxic properties of the synthesized drug carrier system on the HT29 colon cell line were studied. Curcumin, a natural product, was used to determine drug loading and release properties. While the structural determinations of the synthesized organic substances were carried out by 1H, 13C NMR, FT-IR, and mass analysis, the structural properties of the drug delivery system DDS were determined by FT-IR, XRD, SEM, EDS, TEM, TGA and N2 sorption analyzes. UV-Vis spectroscopy was used to determine drug loading and release properties. The oxamide bridged bissilyl compound was obtained by the reaction of oxalyl chloride and 2-((3-(triethoxysilyl)propyl)disulfanyl)aniline compound (1). The drug delivery system DDS was obtained as a result of the co-condensation reaction of oxamide bridged bissilyl compound (2) and 1,4-bis(triethoxysilyl)benzene. The reference nanocarrier PMO was also synthesized. As a medicine, the natural product curcumin has been loaded into DDS and PMO materials. The loading rate was determined as 18% for DDS and 0,13 for PMO. Curcumin-loaded drug delivery system Cur@DDS was determined to leave less than 1% of the cargo carried without pore-capping agents at physiological and endosomal pH. The drug release properties of Cur@DDS were investigated in the presence and absence of trypsin protein at physiological pH. The results showed that the percentage of drug release in the presence of trypsin was higher than the percentage of drug release in the medium without trypsin. This result showed that the enzyme sensitive mesoporous organosilica nanocarrier DDS was successfully synthesized. The cytotoxic effect of Cur@DDS and Cur@PMO on the HT29 colon cell line was determined to be 0,10 on average.