Özel sağlık işletmelerinde stratejik yönetim, kurumsallaşma ve yönetimin profesyonelleşme düzeyinin incelenmesi
Examining the level of strategic management, institutionalization and professionalization of management in private health institutions
- Tez No: 866739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Sağlık örgütlerinin gelecekteki hedeflerine ulaşması için; stratejik yönetime ait tüm unsurların etkin ve verimli bir şekilde uygulanması, organizasyonun tüm faaliyet süreçlerini kapsayacak nitelikte kurumsallaşmış bir yapıya ulaşması ve profesyonel bir yönetim anlayışı önemlidir. Bu araştırmanın amacı özel sağlık işletmelerinde stratejik yönetim, kurumsallaşma ve yönetimin profesyonelleşme düzeyini incelemektir. Çalışmanın evreni Antalya İlinde özel hastanelerde görev yapan üst ve orta düzey yöneticilerdir. Bu kapsamda 90 yönetici araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Veriler yüz yüze anket yöntemi ile toplanmıştır. Anket formu üç bölüm ve 73 ifadeden oluşmaktadır. Sosyo-demografik özellikler formunda 14 ifade, stratejik yönetim araçları bilgi kullanım düzeyini ölçmeye yönelik 36 ifade ve işletme kurumsallaşma düzeyini ölçmeyi amaçlayan 23 ifade bulunmaktadır. Çalışmada elde edilen verilerin tanımlayıcı istatistiklerinde ortalama ve standart sapma değerleri incelenmiştir. Gruplar arası farklılıkları incelemek için Mann Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri, değişkenler arası ilişkilerin incelenmesi için Spearman Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Katılımcıların %59'u kadın, %63'ü lisans mezunu, çoğunluğu (%41) orta düzey yöneticidir. Yöneticilik eğitimi ve stratejik yönetim eğitimi almayanlar çoğunluktadır (sırasıyla; %54 ve %71). Yöneticilerin Stratejik Yönetim Araçlarına yönelik bilgi düzeyi incelendiğinde, en yüksek puan Misyon ve Vizyon (%98,9), en düşük puan Değer Zinciri Analizi (%73,3) olduğu görülmüştür. Yöneticilerin stratejik yönetim araçları seçimindeki önceliklerinin cinsiyet, eğitim düzeyi, mezun olunan okul türüne göre gruplar arasında farklılaştığı görülmüştür. Ayrıca stratejik yönetim araçları seçimindeki öncelikler ile yaş, mesleki deneyim ve kurumda çalışma yılı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Kurumsallaşmanın üç boyutunda da (formalleşme, profesyonelleşme ve sosyal sorumluluk) cinsiyete göre gruplar arasında istatistiki olarak anlamlı farklılıklar görülmüştür. Son olarak stratejik yönetim araçları seçimindeki öncelikleri belirlemeye yönelik ifadeler ile kurumsallaşma ölçeğinin alt boyutları arasında pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
For health organizations to achieve their future goals; It is important to implement all elements of strategic management effectively and efficiently, to reach an institutionalized structure that covers all activity processes of the organization and to have a professional management approach. The aim of this research is to examine the level of strategic management, institutionalization and professionalization of management in private healthcare institutions. The population of the study is senior and mid-level managers working in private hospitals in Antalya. In this context, 90 managers constitute the sample of the research. Data were collected by face-to-face survey method. The survey form consists of three sections and 73 statements. There are 14 statements in the socio-demographic characteristics form, 36 statements aimed at measuring the level of information use of strategic management tools, and 23 statements aimed at measuring the level of business institutionalization. Mean and standard deviation values were examined in the descriptive statistics of the data obtained in the study. Mann Whitney U and Kruskal-Wallis tests were applied to examine the differences between groups, and Spearman Correlation Analysis was applied to examine the relationships between variables. 59% of the participants are women, 63% have undergraduate degrees, and the majority (41%) are mid-level managers. Those who have not received executive training and strategic management training are in the majority (respectively; 54% and 71%). When the level of knowledge of managers regarding Strategic Management Tools was examined, it was seen that the highest score was Mission and Vision (98.9%), and the lowest score was Value Chain Analysis (73.3%). It has been observed that managers' priorities in choosing strategic management tools differ between groups according to gender, education level, and type of school graduated from. In addition, statistically significant relationships were determined between priorities in choosing strategic management tools and age, professional experience and years of working in the institution. Statistically significant differences were observed between groups according to gender in all three dimensions of institutionalization (formalization, professionalization and social responsibility). Finally, positive and statistically significant relationships were determined between the statements aimed at determining priorities in the selection of strategic management tools and the sub-dimensions of the institutionalization scale.