2000-2021 yılları arasında Türkiye'nin ihracat ve ithalat arasındaki ilişkisinin sanayi sektörü açısından analizi
Analysis of the relationship between Turkey's exports and imports in terms of industrial sector between 2000-2021
- Tez No: 866738
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP CINDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş hedefi muasır medeniyetler seviyesinin üzerinde bir gelişim gerçekleştirmektedir. Bu hedef doğrultusunda 1923 yılından beri sanayileşme devlet planlamalarının baş rolü olmuştur. Sanayileşmeye önem verilmesinin sebebi ise dış ticaret alanında pay sahibi olmak ve bu payı kalıcı bir ekonomik güce çevirmek arzusudur. Sürekli gelişen ve değişen dünyada küreselleşme sürecinin başlaması ile birlikte sanayileşme ve iktisadi büyüme ülkelerin gelişmişlik düzeyleri için en önemli kıstas haline gelmiştir. Bu nedenle diğer ülkelerde de olduğu gibi Türkiye'de de belirli dönemlerde farklı stratejiler uygulanarak sanayileşmenin en etkin hale getirilmesi için çaba sarf edilmiştir. Bu çalışmada Türkiye'nin ithalat ve ihracat hamleleri tarihsel süreçlerle açıklandıktan sonra 2000 ile 2021 yılları arasındaki ihracat ve ithalat arasındaki ilişki sanayi sektörü özelinde analize tabi tutulmuştur. Nitekim Türkiye'de 2000 yılı Ocak ayından - 2021 yılı Aralık sonuna kadar aylık verileri kullanılarak sanayi sektörü açısından ihracat ve ithalat arasındaki ilişkisinin nedensellik yöntemiyle incelenerek ilgili literatüre katkı sağlanması amacıyla analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The founding goal of the Republic of Turkey is to achieve development above the level of contemporary civilizations. In line with this goal, industrialization has been the leading role in state planning since 1923. The reason why industrialization is given importance is the desire to have a share in the field of foreign trade and to turn this share into a permanent economic power. With the beginning of the globalization process in a constantly developing and changing world, industrialization and economic growth have become the most important criteria for the development levels of countries. For this reason, as in other countries, efforts have been made to make industrialization most effective by applying different strategies in certain periods in Turkey. In this study, after Turkey's import and export moves were explained through historical processes, the relationship between exports and imports between 2000 and 2021 was analyzed specifically for the industrial sector. As a matter of fact, analyzes were carried out in Turkey in order to contribute to the relevant literature by examining the relationship between exports and imports in terms of the industrial sector with the causality method, using monthly data from January 2000 to the end of December 2021..