Bir psikiyatri kliniğinde hasta bakım kalitesinin incelenmesi
  1. Tez No: 86674
  2. Yazar: AYŞEGÜL DÖNMEZ BİLGE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OLCAY ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu araştırma bir psikiyatri kliniğinde hasta bakım kalitesini belirlemek amacıyla, tanımlayıcı tipte bir araştırma olarak planlanmıştır. Araştırma Ege Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Psikiyatri Kliniğinde, 100 hasta ve 22 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Hastaların almış olduğu bakımın kalitesini belirlemek amacıyla, Wandelt ve Ager tarafindan düzenlenmiş olan Hasta Bakım Kalitesi Skalası kullanılmıştır. Hasta Balcım Kalitesi Skalasının alt ölçek ortalamaları belirlendikten sonra, hastaların cinsiyetine göre bakım karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmada“t testi”kullanılarak değerlendirme yapılmıştır. Psikiyatri kliniğinde çalışan hemşireler hakkında bilgi edinmek için Tamtıcı Bilgi Formu uygulanmıştır. Sonuç olarak, psikiyatri kliniğinde Hasta Bakım Kalitesi Skalasının fiziksel alt ölçeği en az ortalama puam almıştır. En yüksek ortalama puam ise mesleki uygulamalar alt ölçeğinin aldığı saptanmıştır. Toplam hasta bakım kalitesi puan ortalaması 2.02 ± 1.11 bulunmuştur (maksimum değer 5'tir). Bu puan psikiyatri kliniğinde hasta bakım kalitesinin düşük olduğunu göstermiştir. Hasta bakım kalitesi, hasta cinsiyetlerine göre karşılaştırıldığında erkek hastaların kadın hastalara göre bakım kalitesinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. İstatistiksel analiz sonucunda anlamlı bir fark belirlenmiştir (p < 0.05). 64
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research aims to assess the quality of care in the Psychiatry Ward at University of Ege, Medical School Research Hospital. The Quality of Patient Care Scale found by Wandelt and Ager is used for this assessment. 100 patients and 22 nurses have been participated to the study. A data form prepared by researchers is used to optain demographyic variables. The quality of care compared according to gender of patient. Males found to get better care than females in physical subscale and total points (p < 0.05). As a result, physical subscale revealed the lowest and professional practices subscale revealed the highest point. Total point of 2.02 + 1.11 over 5 maximum point, shows that in this particular Psychiatry Ward of Ege University Hospital is not as high as it should be. 65