Akciğer cerrahisi yapılan hastalarda nefes egzersizlerinin ağrı, anksiyete, dispne ve uykusuzluk üzerine etkisi: Randomize kontollü bir çalışma
The effect of breathing exercises on pain, anxiety, dyspnea and insomnia in patients undergoing lung surgery: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 966495
  2. Yazar: HASİBE OKUTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜNDOGDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Hemşirelik, Psikiyatri, Thoracic Surgery, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma akciğer cerrahisi yapılan hastalarda nefes egzersizinin ağrı, anksiyete, dispne ve uykusuzluk üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü bir araştırma olarak yapıldı. Örneklemi, 01.08.2023–15.02.2025 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi ve Göğüs Cerrahisi Kliniği'nde yatan, dahil edilme kriterlerine uyan, girişim grubunda 38, kontrol grubunda 36 olmak üzere 74 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Vizüel Analog Skalası (VAS) Ağrı Skalası”,“VAS-Dispne Skalası”,“Durumluk ve Süreklilik Kaygı Ölçeği”,“Richard Campbell Uyku Ölçeği”kullanıldı. Girişim grubunun cerrahi işlemden önce başlanarak her gün, günde 4 kez nefes egzersizi yapması sağlandı. Kontrol grubuna rutin bakım dışında girişim yapılmadı. Katılımcıların cerrahi öncesi ve sonrası 6. ve 24. saatlerde gün olmak üzere üç zamanda ağrı, anksiyete, dispne ve uykusuzluk durumları değerlendirildi. Gruplar arası tanımlayıcı özelliklerin karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem t Test, ki-kare testleri, değişkenlerin izlem zamanlarına göre karşılaştırılmasında Karışık düzen varyans analizi kullanıldı. Etik kurul izni, araştırmanın yapıldığı kurumdan kurum izni alındı. Araştırma sonucunda, katılımcıların ağrı, dispne ve kaygı puanlarında ilk ölçümde gruplar arasında anlamlı bir farklılık yok iken (p>0,05), cerrahi sonrası 6. saat ve 24.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled trial to evaluate the effects of breathing exercises on pain, anxiety, dyspnea, and insomnia in patients undergoing lung surgery. The sample consisted of 74 patients (38 in the intervention group and 36 in the control group) who met the inclusion criteria and were hospitalized in the Thoracic Surgery Intensive Care Unit and Thoracic Surgery Clinic of Konya City Hospital between August 1, 2023, and February 15, 2025. Data were collected using a Personal Information Form, Visual Analog Scale (VAS) Pain Scale, VAS-Dyspnea Scale, State-Trait Anxiety Scale, and Richard Campbell Sleep Scale. The intervention group performed breathing exercises four times a day, starting before the surgery. The control group received no intervention other than routine care. Participants' pain, anxiety, dyspnea, and insomnia were assessed at three times a day: before and at the 6th and 24th hours after surgery. Independent Samples t-tests and chi-square tests were used to compare descriptive characteristics between groups, and mixed-order analysis of variance was used to compare variables according to follow-up times. Ethics committee approval and institutional permission were obtained from the institution where the study was conducted.