Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde ceza koşulu ve götürü tazminat
Contract penalty clauses and lump sum indemnity in the construction agreement in return for land share
- Tez No: 866744
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT YENİOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Arsa payı karşılığında kurulan inşaat sözleşmeleri, yüklenici tarafın yapıyı inşa ederek teslim etmesi ile arsa sahibinin de bunun karşılığında belirli arsa paylarının yükleniciye devrini taahhüt ettiği çifte tipli karma bir sözleşme türüdür. Ancak yüklenicinin inşaatı teslim borcunu yerine getirmemesi ya da geç getirmesi nedeni ile bu durumu engellemek ve arsa sahibinin zararlarını gidermek için sözleşmelerde ceza koşuluna ve götürü tazminata yer verilmektedir. Sözleşmelerde bulunan ceza koşulu ile götürü tazminat kayıtları karıştırıldığından dolayı bu çalışmamızın amacı arsa payı karşılığı inşaat sözleşmelerinde bulunan götürü tazminat ve ceza koşulunun amacının, niteliklerinin ve farklılıklarının kavranılmasıdır. Çalışmamızın ilk bölümünde genel bir çerçevede arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde, ceza koşulu incelenmiş ve üçüncü bölümde götürü tazminat ele alınarak götürü tazminat ve ceza koşulu arasındaki farklılıklar doktrin ve Yargı kararları ışığında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The contract for construction in exchange for land share is a dual-type mixed contract in which the contractor commits to building and delivering the structure, and the landowner, in return, commits to transfer specific land shares to the contractor. However, to prevent the contractor from failing to fulfill or delaying the delivery obligation of the construction, and to compensate the the landowner's losses, penalty clauses and lump-sum compensation are included in the contracts. Due to the confusion between penalty clauses and lump sum indemnities in contract records, the purpose of this study is to comprehend the conditions, qualities, and differences of penalty clauses and lump sum indemnities in land share agreement construction contracts. In the first part of our study, construction contracts for land share were generally examined. In the second part of the study, penalty clauses were examined, and in the third part, by discussing the lump-sum compensation the differences between lump-sum compensation and penalty clauses were analyzed in light of doctrine and judicial decisions.