VIX ve DXY endekslerinin Bitcoin fiyatları üzerine etkisi
The effect of VIX and DXY indices on Bitcoin prices
- Tez No: 866776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CAN KÜÇÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Finansal varlıkların yıllar içerisinde çeşitlenmesi ve yeni teknolojiler ile birlikte kripto varlıkların piyasalarda var olması; Bitcoin fiyatlarının belirlenmesi ve volatilitedeki değişimler önem taşımaktadır. Bu çalışmada 19.07.2010 – 02.06.2023 tarihleri arası dönem için Bitcoin fiyatları ile dolar endeksi (DXY) ve VIX endeksi arasındaki ilişki Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif ( Autoregressive Distributed Lag Model – ARDL) Model çerçevesinde incelenmiştir. Elde edilen ampirik sonuçlara göre; Bitcoin ve Dolar endeksi pozitif yönlü bir değişim sergilerken, VIX endeksinin negatif yönlü bir değişim gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Diversification of financial assets over the years and the presence of crypto assets in the markets with new technologies; Determining Bitcoin prices and changes in volatility are important. In this study, the relationship between Bitcoin prices and the dollar index (DXY) and VIX index for the period between 19.07.2010 - 02.06.2023 was examined within the framework of the Autoregressive Distributed Lag Model (ARDL) Model. According to the empirical results obtained; While the Bitcoin and Dollar index showed a positive change, it was determined that the VIX index showed a negative change.