Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği algı düzeylerinin ölçülmesi: Kırklareli'nde bir araştırma
Measuring employee's perception of occupational health and safety: A research in Kırklareli
  1. Tez No: 866775
  2. Yazar: SERDAR AŞIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kırklareli ilinde tekstil sektöründeki çalışanların iş sağlığı ve güvenliği algı düzeylerinin ölçülmesi araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Kırklareli' deki sektörler göz önünde bulundurulduğunda tekstil sektörü oldukça önemli bir bölümü oluşturmaktadır. Çalışanlarının önemli bir kısmının niteliksiz işçilerden oluştuğu sektörde çok sık olarak iş kazaları meydana gelmektedir. Bu doğrultuda, çalışmanın amacı tekstil sektöründe çalışan kişilerin iş sağlığı ve güvenliği algı düzeylerinin ne derecede olduğunun saptanması ve gerekli eksiklerin tespit edilerek iş kazalarının önüne geçilmesi adına gerekli önlemlerin önerilmesidir. Araştırmada algı düzeylerini ölçmek amacıyla nicel veri toplama yöntemi olan anket kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kişilerin cinsiyetlerinin güvenli çalışma için ihtiyaç duydukları kişisel motivasyonlarında ve güvenli çalışma düşüncelerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında kişilerin güvenli çalışmama gerekçelerinin yaşa, çalışılan bölüme ve iş kazasına şahit olma durumlarına göre değişkenlik gösterdiği, son olarak eğitim durumunun kadercilik algısı üzerinde belirleyici etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Measuring the occupational health and safety perception levels of employees in the textile sector in Kırklareli province is the subject of the research. Considering the sectors in Kırklareli, the textile sector constitutes a very important part. Work accidents occur very frequently in the sector, where a significant portion of the employees are unqualified workers. In this regard, the aim of the study is to determine the level of occupational health and safety perception of people working in the textile industry and to recommend the necessary measures to prevent work accidents by identifying the necessary deficiencies. In the research, a survey, which is a quantitative data collection method, was used to measure perception levels. As a result of the research, it was determined that people's gender has a determining effect on their personal motivations for safe working and their thoughts about working safely. In addition, it has been observed that people's reasons for not working safely vary according to age, department of work and whether they have witnessed a work accident, and finally, educational status has a determining effect on the perception of fatalism.