Muhasebede kayıt dışılık; Vergi bilinci ve vergi algısı üzerine Ağrı ilinde bir çalışma
A study on informal accounting, tax awareness and tax perception in the province of Ağrı
  1. Tez No: 866786
  2. Yazar: HAKAN KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU ŞENDURUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kayıt dışı ekonomi; kayıt altına alınmayan ekonomik faaliyetler olarak ifade edilir. Vergi açısından büyük önem gösterdiği söylenebilir. Literatürde daha önce böyle bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bundan dolayı çalışmanın önemli olduğunu söylenebilir. Çalışmanın amacı Ağrı ilinde yaşayan 18 yaşından büyük bireylerin vergi algısı, vergi bilinci ve muhasebede kayıt dışılık davranışına bakış açılarını belirlemektir. Çalışmada Ağrı ilinde ikamet eden 387 kişiye kayıt dışı ekonomi algısı, vergi bilinci ve vergi algısını ölçmek amacıyla Haziran 2021 ile Eylül 2021 tarihleri arası anket yöntemi uygulanmıştır. Veriler çeşitli istatiksel yöntemlerle (Anova testi, T testi vb.) analiz edilmiştir. Elde edilen veriler incelendiğinde bireylerin vergi algısında; çalışma durumuna, cinsiyetine, eğitim durumuna ve yaşlarına göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Bununla birlikte, çalışmaya dahil olan bireyler, vergi kaçırmanın ahlaksızlık olduğunu ve muhasebe işlemlerinde hile yaparak vergi kaçırmayı haklı kılacak hiçbir sebep olmadığı görüşündedir. Ayrıca katılımcılar, vergi aflarının kayıt dışı ekonomiye önlem olmadığını ve vergilerin adaletsiz toplandığı görüşünü benimsemiş olup, vergi oranlarının yüksek olduğunu da ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Informal economy; It is expressed as economic activities that are not recorded. It can be said that it is of great importance in terms of tax. It has not been encountered in the literature before, and such a study was conducted for the first time in the province of Ağrı, The aim and importance of the study is to determine the perspectives of individuals over the age of 18 living in Ağrı on tax perception, tax awareness and informality behavior in accounting. In the study, a questionnaire method was applied to 387 people residing in Ağrı province between June 2021 and September 2021 in order to measure the perception of informal economy, tax awareness and tax perception. The data were analyzed by various statistical methods (Anova test, T test, etc.). When the data obtained are examined, in the tax perception of individuals; Significant differences were found according to employment status, gender, education level and age. However, the individuals involved in the study are of the opinion that tax evasion is immoral and that there is no reason to justify tax evasion by cheating in accounting transactions. In addition, the participants adopted the view that tax amnesties are not a precaution against the informal economy and that taxes are collected unfairly, and that tax rates are high.