Selenyum (Se) uygulamasının tatlı mısır (Zea mays saccharata Sturt.)'ın kuraklığa toleransı üzerindeki etkisi
The effect of selenium (Se) application on drought tolerance of sweet corn (Zea mays saccharata Sturt.)
  1. Tez No: 866791
  2. Yazar: MERVE SAİDE KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KUŞVURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada; tatlı mısırda (Zea mays saccharata Sturt.) farklı dozlarda selenyum (Se) uygulamalarının (0, 1,0, 2,0 ve 3,0 ppm), kuraklığa toleransı (K1-%100 sulama/SK/kontrol, K2-%75 sulama/SK, K3-%50 sulama/SK ve K4-%25 sulama/SK) üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma sera koşullarında, 11 litre kapasiteli plastik saksılarda, farklı kuraklık düzeyleri ana parselleri, farklı Se dozları ise alt parselleri oluşturacak şekilde, tesadüf parselleri bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırma sonucunda kuraklık stresinin; incelenen özelliklerin tamamında %2 ile %59 arasında değişen oranlarda olumsuz etkilere neden olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, kuraklık stresi ile birlikte Se uygulamalarında kontrol bitkilerine kıyasla; bitki boyunda %5-19, bitki yaş ağırlığında %2-20, bitki kuru ağırlığında %2-25, sap kalınlığında %1-7, yaprak boyunda %3-17, yaprak eninde %2-12 ve yaprak sayısında %1-13, YOSİ değerinde %1-8 düzeyinde bir iyileşme sağlanmıştır. Sonuç olarak; uygulanan selenyumun, kuraklık stresinden kaynaklanan olumsuzlukları değişen oranlarda olumlu yönde etkilediği ve Se3 dozunun diğer uygulamalara kıyasla daha iyi sonuçlar verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; drought tolerance of different doses of selenium (Se) applications (0, 1,0, 2,0 and 3,0 ppm) in corn (Zea mays saccharata Sturt.) (K1-100% irrigation/SK/control, K2-75% irrigation/SK, K3-% Its effects on 50 irrigation/SK and K4-25% irrigation/SK) were examined. The research was carried out in greenhouse conditions, in plastic pots with a capacity of 11 liters, with three replications according to the randomized split-plot experimental design, with different drought levels as main plots and different Se doses as sub-plots. As a result of the research, drought stress; It was determined that all of the examined features caused negative effects at rates ranging from 2% to 59%. In addition, compared to control plants in Se applications with drought stress; 5-19% in plant height, 2-20% in plant fresh weight, 2-25% in plant dry weight, 1-7% in stem thickness, 3-17% in leaf length, 2-12% in leaf width and 1-13% in leaf number, an improvement of 1-8% was achieved in the YOSI value. As a result, it was determined that applied of selenium positively affected the negativities resulting from drought stress at varying rates and that the Se3 dose gave better results compared to other applications.