Erken Cumhuriyet Döneminde öncü iki kadın: Halide Edip Adıvar ve Sabiha Sertel (Karşılaştırmalı bir inceleme)
Two pioneer women in Turkey's Early Republican Period: Halide Edip Adıvar and Sabiha Sertel (A comparative study)
- Tez No: 866790
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Erken Cumhuriyet döneminde kadın sorunu ve feminizm ülkemizde ve dünyada önemli bir yer almıştır. Fransız Devrimi ile başlayan kadın hareketlerinin dünyaya yansıması sonucunda bu hareketler ülkemizde de farklı şekillerde kendisine yer bulmuştur. Sabiha Sertel ve Halide Edip Adıvar ülkemizdeki kadın hareketlerinin öncü isimlerindendir. Bu iki isim farklı ideolojilere, farklı fikirlere sahip olsalar da ortak paydada birleştikleri konu kadın olmuştur. Bu çalışmada iki kadının hayatları incelenmiş, yazdıkları yazılara, makalelere, kitaplara bakılmış bu kaynaklar doğrultusunda elde edilen bilgiler karşılaştırma yöntemi ile incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the early Republic period, women's issues and feminism took an important place in our country and in the world. As a result of the reflection of the women's movements that started with the French Revolution on the world, these movements have found a place in our country in different ways. Sabiha Sertel and Halide Edip Adıvar are among the leading names of women's movements in our country. Even though these two people have different ideologies and different ideas, their common denominator is women. In this study, the lives of two women were examined, their writings, articles and books were examined and the information obtained from these sources was tried to be examined by comparison method.