Premenopozal ve postmenopozal kadın hastalarda osteoporoz farkındalığının karşılaştırılması
Premenopausal and postmenopausal women osteoporosis awareness in patients comparison
  1. Tez No: 898971
  2. Yazar: GÖKÇE GEZGİN ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Çalışmamızda ise SBÜ Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 18-75 yaş arası kadın hastalarda osteoporoz farkındalığını değerlendirmek, premenopozal ve postmenopozal kadın hastalarda farkındalık düzeyi açısından fark olup olmadığını araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 Ocak 2024-30 Mart 2024 tarihleri arasında yapılmış olup kesitsel ve tanımlayıcı tiptedir. SBÜ Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği kliniği polikliniklerine herhangi bir sebeple başvuran 18-75 yaş arası kadın hastalara sosyodemografik form (yaş, boy, kilo, öğrenim, çalışma durumu, gelir düzeyi, sigara kullanma durumu, alkol ve kafein kullanma durumu, süt ve süt ürünleri tüketimi, menopoz durumları, gebelik, emzirme süreleri, kronik hastalıkları, egzersiz alışkanlıkları...) ve Osteoporoz Farkındalık Ölçeği uygulandı. 2008 yılında Euyson Choi ve arkadaşları tarafından geliştirilen Osteoporosis Awareness Scale'nin Türkçe geçerlilik güvenilirlik çalışması 2019 yılında Sibel Ocak Aktürk tarafından yapılmıştır. Osteoporoz Farkındalık Ölçeği Türkçe formu 5 alt boyuttan oluşmaktadır. Bu alt boyutlar kemik fizyolojisi (6 madde), koruyucu davranışlar (7 madde), risk faktörleri (5 madde), egzersiz (4 madde), osteoporozun özellikleri (5 madde) olarak adlandırılmıştır ve toplam 27 maddeden oluşmaktadır. Ölçek 4'lü Likert ölçek tipine göre değerlendirilerek ''çok iyi biliyorum(4)'', ''biliyorum(3)'', ''biraz biliyorum(2)'', ''hiç bilmiyorum(1)'' şeklinde puanlanır. Ölçekten minimum 27 maksimum 108 puan alınabilir. Alınan puan arttıkça osteoporoza ilişkin farkındalık artar. Ölçekte ters madde ve kesme noktası bulunmamaktadır. Anketi doldurmayı kabul eden kişilere anket doktor yardımı ile yaklaşık 15 dakikada dolduruldu. Bulgular: Çalışmamız 200 premenopozal 200 postmenopozal 400 kadın hasta ile yapıldı.Katılımcıların %43,8'inin(n=175) 45-64 yaş arasında olduğu, %76,3'ünün(n=305) evli olduğu, %37,8'inin(n=151) üniversite mezunu olduğu, %48'inin(n=192) çalışmadığı, %42'sinin(n=168) gelirinin giderine eşit olduğu, kronik x hastalığı olan katılımcılardan %48,5'inin(n=84) HT hastası olduğu, yaş ortalamasının 46,93±14,23 olduğu, boy ortalamasının 161,75±6,61 cm, kilo ortalamasının 69,64±12,48 kg olduğu, VKİ ortalamasının 26,66±5 kg/m2 olduğu, hayat boyu sigara tüketimi ortalamasının 5,42±9,82 paket olduğu, menopoz yaşı ortalamasının 46,42±5,15 olduğu, gebelik sayısı ortalamasının 2,1±1,78 olduğu, toplam emzirme süresi ortalaması 2,15±2,02 yıl saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Our study aums to evaluate osteoporosus treatment un women between the ages of 18-75 accordung to SBU Fatuh Sultan Mehmet Traunung and Research Hosputal Famuly Meducune outpatuent clunuc, and to unvestugate whether there us a dufference un terms of premenopausal and postmenopausal women. MaterCals and Methods: Thus study was conducted at Health Scuences Unuversuty Fatuh Sultan Mehmet Traunung and Research Hosputal between January 1, 2024 and March 30, 2024 and us cross-sectuonal and descruptuve. The socuodemographuc characterustucs of female patuents between the ages of 18 and 75 who applued to the outpatuent clunucs of the Famuly Meducune Department of SBU Fatuh Sultan Mehmet Traunung and Research Hosputal for any reason were recorded and theur responses to the osteoporosus awareness scale were recorded. Results: Our study was conducted wuth 200 pre-menopausal and 200 post-menopausal 400 female patuents. 43.8%(n=175) of the partucupants were between the ages of 45- 64, 76.3%(n=305) were marrued, 37.8%(n=151) were unuversuty graduates, 48% (n=192) were not workung, 42% (n=168) had uncome equal to theur expenses, 48.5% (n=84) had chronuc dusease and HT, age was 46.93±14, 23. , the heught measured was 161.75±6.61 cm, the person who lost weught was 69.64±12.48 kg, the BMI was 26.66±5 kg/m2, the lufetume cugarette consumptuon was 5.42±9.82 packs. It was determuned that the age of menopause was 46.42±5.15, the reproductuve number was 2.1±1.78, and the total breastfeedung duratuon was 2.15±2.02 years.