Mikro-, nano- demir hidroksiapatit özkompozitinin sentezi, karakterizasyonu ve atık sulardaki katalitik aktivitesinin incelenmesi
Investigation of synthesis and characterization of micro-, nano- iron hydroxyapatite self-composite and its catalytic activity on wastewater
  1. Tez No: 866841
  2. Yazar: EFSANE SALTIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, farklı boyutlardaki hidroksiapatitlerin belirli oranda katkılanarak metal tutturulmuş/tutturulmamış özkompozitleri sentezlendi. Hidroksiapatitin demir doplanmış/doplanmamış özkompozitleri ilk kez bu çalışmada yapıldı. Sentezlenen malzemenin karakterizasyonları gerçekleştirildi. XRD ile yapıları aydınlatıldı ve kristal boyutları hesaplandı. FTIR ile HA yapısındaki titreşim pikleri belirlendi. SEM ve TEM görüntüleriyle malzemelerin morfolojik yapıları incelendi ve karşılaştırıldı. SEM-EDS haritalandırılma tekniği ile malzemelerin elementel homojenliği tespit edildi. TEM-EDS ile yapıdaki elementlerin miktarları aydınlatıldı. BET analizi ile malzemelerin yüzey alanları incelendi ve malzemedeki farklılıklarının yüzey alanına etkisi incelendi. Malzemelerin ısısal kararlılıkları TGA ile incelendi. Fotokatalitik deneyler metilen mavisi üzerinde gerçekleştirildi, fotokatalitik sistemin optimum koşulları belirlendi ve farklı katalizörlerin UV-Vis ile degredasyon miktarı tespit edildi ve en iyi yanıt veren katalizörün geri kullanılabilirliği incelendi. Sonuçlar, Nano/Mikro-Fe-HA (1:1)'in fotokatalitik uygulamada kullanılabilecek alternatif yeni bir katalizör türü olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this master of science thesis study, metal doped/undoped hydroxyapatites in various size were blended in determined ratio to synthesize its self-composites. Iron doped/undoped hydroxyapatite self-composites synthesized for the first time in this study. Synthesized materials' characterizations were analysed. HA materials structures' enlightened through XRD analysis and their crystallite sizes were calculated. HA vibration peaks were identified by FTIR spectra. Morphological structures of materials were investigated with SEM and TEM analysis. Elemental homogenous determination were carried out with SEM-EDS mapping technique. Elemental quantities of materials were enlightened with TEM-EDS. BET surface area of different materials and their effect on surface area were investigated. Thermal stabilities were determined with TGA analysis. Photocatalytic experiments were carried out on methylene blue dye and photocatalytic system's optimum conditions were determined. Removal efficiency were determined with different catalysts by UV-Vis. Reusability of the catalyst with the highest corresponse were investigated. The results shows that, Nano/Mikro-Fe-HA (1:1) could be a new alternative catalyst kind for photocatalytic applications.