Anne ile çocuk arasındaki soybağı
The lineage between mother and child
  1. Tez No: 866893
  2. Yazar: NESRİN ÖZDEMİR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Soybağı kişinin kim olduğunu bilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Nitekim Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmede (BMÇHS) de her çocuğun ana ve babasını bilme ve onlar tarafından bakılma hakkı olduğu kabul edilmiştir. Soybağının tespiti çocuk bakımından önemli olduğu gibi devletler içinde büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple birçok devlet soybağının tespitine ilişkin davaları kamusal yönlü davalar olarak nitelendirmiştir. Ülkemizde de kamu düzeniyle ilişkilendirilen soybağının tespitine ilişkin düzenlemeler 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu1 'nun (TMK) 282 vd. maddelerinde yer almaktadır. Baba ile çeşitli şekillerde soybağının kurulmasını mümkün gören kanun koyucu ana ile kurulacak olan soybağı için tek yolun doğum olduğunu ön görmüştür. Ancak gelişen ve değişen toplum ve tıp bilimi sayesinde ana ile doğum dışı yollarla da soybağının kurulabilmesi olası hale gelmiştir. Peki ana ile doğum dışı bir yolla soybağının kurulamayacağını düzenleyen TMK ile maddi gerçeklik çelişirse ne yapılmalıdır? Böyle bir durumla karşılaşılması durumunda kanun hükmünün doğrudan uygulanması kamusal düzene ilişkin kabul edilen ve kanunun özünde yatan nesebin doğru tespit edilmesi isteğine aykırı olacaktır. Bu çalışmamda ana ile çocuk arasında doğum dışı yollarla soybağının kurulması durumunda ortaya çıkabilecek uyuşmazlıklardan ve bu uyuşmazlıkların çözümü niteliğinde önerilerden bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
Pedigree is of great importance in terms of knowing who the person is. As a matter of fact, the United Nations Convention on the Rights of the Child clearly states that every child has the right to know and be cared for by their parents. The determination of ancestry is of great importance for the state as well as for the child. For this reason, many states have described the determination of paternity as a public-sided lawsuit. Regulations regarding the determination of paternity, which is associated with public order in our country, are included in the 282 et al. contained in the articles. The legislator, who sees it possible to establish paternity with the father in various ways, has foreseen that the only way for the paternity to be established with the mother is birth. However, thanks to the developing and changing society and medical science, it has become possible to establish a lineage with the mother by non-natal means. So, what should be done if the material reality conflicts with the TMK, which regulates that a lineage cannot be established with the mother in a non-natal way? In such a situation, the direct application of the provision of the law will be contrary to the desire to correctly determine the lineage that is accepted in the public order and lies at the core of the law. In this study, the conflicts that may arise in the case of the establishment of non-natal means between the mother and the child and suggestions for the solution of these conflicts will be discussed.