Sözlü kültürden dijital anlatıya: Türk sözlü kültür unsurlarının veri temelli interaktif hikâye anlatıcılığıyla aktarımına yönelik ihtiyaçlar
From oral culture to digital narrative: Needs for the transfer of Turkish oral culture elements through data-driven interactive storytelling
- Tez No: 866894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR CEMELELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Halk Bilimi (Folklor), İletişim Bilimleri, Fine Arts, Folklore, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırma, günümüzde gittikçe artan veri karmaşıklığı perspektifinde Türk sözlü kültürünün dijital ve interaktif hikâye anlatımıyla nasıl entegre edilebileceğini ve interaktif medya tasarımı pratiklerinin sözlü kültürün iteratif yapısı ile nasıl alışverişe geçebileceğini incelemektedir. Araştırma, iki alan arasındaki simbiyotik ilişkiyi keşfederken Türk kültürel mirasının dijital medyada nasıl daha etkili bir şekilde aktarılacağı ve veri güdümlü hikâye anlatıcılığında soyut verilerin nasıl kullanılabileceği gibi meydan okumaları ele almaktadır. Ayrıca, çalışmada tasarım odaklı yaklaşımların, geleneklerin olumlu ve/veya bozuk işlevlerine karşı nasıl hizalanabileceği, yorumlama potansiyelinin etkisini ve bir ihtiyaç analizinin bu sorulara ne ölçüde cevap verebileceği sorgulanmaktadır. Çalışma, üç temel araştırma sorusu üzerine şekillendirilmiştir: (1) Farklı disiplinlerden uzmanların (Edebiyat, tarih, antropoloji, çağdaş dans, gazetecilik, sinema, performans sanatları, görsel sanatlar, etkileşim tasarımı ve oyun tasarımı vb. gibi) hikâye anlatımına bakış açıları nelerdir? (2) Sözlü hikâye anlatıcılığının interaktif ortamlarla ilişkilenmesi için uygun görselleştirme ve etkileşim modelleri tasarımlarının gereklilikleri nelerdir? (3) Bu ilişkilenme sürecinde yeni teknolojilerin potansiyeli nedir? Metodoloji; edebiyat, tarih, antropoloji, çağdaş dans, Şamanizm araştırmaları, oyun tasarımı gibi farklı disiplinlerden uzmanlarla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ve bu görüşmelerin analizine dayanmaktadır. Görüşmeler, kuramsal kodlama metodolojisine göre analiz edilmiş ve çeşitli alanlardan profesyonellerin konuya yaklaşımları bütüncül ve detaycı bir bakış açısıyla incelenmiştir. Analizler sonucunda bu incelemenin daha iyi yürütülebilmesi için çıktılar kategorilendirilmiş ve beş ana çatı tema elde edilmiştir: Anlatı Yapıları, İnsan Odaklı Tasarım, Anlatıcı Perspektifi, Teknik ve Teknoloji Kullanımı ve Bilimsel Dinamikler. Bu temalar, içlerinde bulundurdukları alt temalar ve kodlarla sözlü kültür ve dijital anlatı arasındaki ilişkinin daha derinlemesine anlaşılmasına ve incelenmesine katkı sağlamıştır. Araştırma, Türk Sözlü Kültürü ve interaktif medya tasarımı arasındaki ilişkiyi daha verimli hale getirmeyi ve bu alandaki boşluğu doldurmaya katkı sağlamayı hedeflemektedir. Aynı zamanda, Türkiye'deki tasarımcıların araştırmanın konusu bazındaki ihtiyaç ve motivasyonlarını belirleyerek soyut verilerin ve kültürel kodların dijital anlatılara etkili bir şekilde nasıl entegre edilebileceği üzerine yenilikçi tasarım çözümleri geliştirilebilmesine fayda sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the integration of Turkish oral culture with digital and interactive storytelling in the context of the increasing data complexity of today's world. It examines how interactive media design practices can engage with the iterative nature of oral culture. The study explores the symbiotic relationship between these two fields while addressing challenges such as the effective digital transmission of Turkish cultural heritage and the use of abstract data in data-driven storytelling. Furthermore, the research probes into how design-oriented approaches can align with the adaptive and/or maladaptive functions of traditions, the impact of interpretative potential, and the extent to which a needs analysis can address these questions. The research addresses three fundamental questions: (1) What are the perspectives on storytelling from experts in various disciplines such as Literature, History, Anthropology, Contemporary Dance, Journalism, Cinema, Performance Arts, Visual Arts, Interaction Design, and Game Design? (2) What are the requirements for designing appropriate visualization and interaction models for relating oral storytelling with interactive environments? (3) What is the potential of new technologies in this integration process? The methodology relies on semi-structured interviews with experts from diverse disciplines including Literature, History, Anthropology, Contemporary Dance, and Shamanism Studies, as well as Game Design. These interviews have been analyzed using the Grounded Theory methodology, providing a comprehensive and detailed perspective on professionals' approaches to the topic. As a result of these analyses, findings have been categorized into five main thematic frameworks: Narrative Structures, Human-Centric Design, Narrator's Perspective, Usage of Technology, and Scientific Dynamics. These themes, along with their subthemes and codes, have contributed to a deeper understanding and investigation of the relationship between oral culture and digital narratives. The research aims to make the relationship Turkish Oral Culture and interactive media design more efficient and to fill gaps in this field. It also seeks to identify the needs and motivations of designers in Turkey regarding the research topic, thereby enabling the development of innovative design solutions that effectively integrate abstract data and cultural codes into digital narratives.