Firma kârlılığını etkileyen finansal parametreler: Denizcilik sektörü üzerine panel veri analizi
Financial parameters affecting firm profitability: Panel data analysis on the maritime industry
  1. Tez No: 866936
  2. Yazar: UMUT GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Ekonomi, İşletme, Marine, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Taşıma endüstrisinin en önemli bileşenlerinden biri olarak kabul edilen deniz yolu taşımacılığı, ülke ve dünya ekonomilerine önemli ölçüde katkılar sağlamaktadır. Gelişmiş ülkelerin ilerleme kaydetmek için çabaladığı birincil sektör olarak deniz yolu taşımacılığı gelmektedir. Bunun sebebi dünyanın 3/4'ünün sularla kaplı olması nedeniyle sektörün büyük bir ticari faaliyet alanı olarak görülmesindendir. Ancak her ne kadar sektör hizmet arzına olan talep yoğun olsa da sektör kırılgan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle sektör işletmelerinin finansal risklere karşı dayanıklı bir yapıya sahip olmaları beklendiğinden değişen ekonomik koşullara uyum sağlayabilecek finansal performansları sergileyebilmeleri de arzu edilmektedir. Dolayısıyla bu çalışmada, deniz yolu taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren 10 işletmenin finansal performansına etki eden faktörlerin panel veri analizi yöntemiyle belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, iki farklı model kurularak işletmelerin 2011-2022 dönemini kapsayan verileri panel veri yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre birinci modelin bağımlı değişkeni olan toplam varlık kârlılık oranı üzerinde alacak devir hızı ve nakit oranı değişkenlerinin pozitif; kaldıraç oranı ve stok devir hızının ise, negatif yönde bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada kurulan diğer modelde ise bağımlı değişken olan özsermaye karlılık oranı ile kaldıraç oranı, stok devir hızı oranı ve cari oran arasında negatif, alacak devir hızı ve nakit oranı arasında ise pozitif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Maritime transport, which is considered as one of the most important components of the transport sector, makes significant contributions to the national and world economies. This sector is one of the sectors in which developed countries strive to make progress. This is because 3/4 of the world is covered by water and the sector is seen as an important area of commercial activity. However, despite being a sector with great demands, maritime transport has a fragile structure. Therefore, sectoral enterprises should have a resilient structure against crises that may occur globally. For this reason, it is essential that enterprises make financial performance evaluations and take the right decisions and measures against these crises. The study aims to determine the factors affecting the financial performance of 10 enterprises operating in the maritime transport sector by panel data analysis method. The study includes two different dependent variables and covers the period 2011- 2022. According to the model estimation results obtained, the receivables turnover ratio and cash ratio have a positive effect on return on assets ratio, which is one of the financial performance indicators in the study, while leverage ratio and inventory turnover rate has a negative effect. While there are significant negative relationships between the return on equity ratio, which is another dependent variable in the study, and the leverage ratio, inventory turnover ratio, current ratio, the receivables turnover ratio and cash ratio have a significant positive effect on the return on equity ratio.