Muhasebecilerin sürekli denetim konusundaki algı düzeyleri: Isparta ilinde bir uygulama
Perception levels of accountants about continuous auditing: An application in Isparta
- Tez No: 866937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SAMİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada temel amaç olarak, Isparta Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'na (ISMMMO) kayıtlı ve Isparta il genelinde faaliyetlerini sürdürmekte olan muhasebe meslek mensuplarının sürekli denetim konusundaki algı düzeylerinin tespiti hedeflenmiştir. ISMMMO kayıtlarına göre 2023 yılı içerisinde üye olarak Isparta il genelinde odaya kayıtlı 362 muhasebe meslek mensubunun varlığı tespit edilmiştir. Araştırmanın örneklemini ISMMMO'ya kayıtlı üyeler içerisinde çalışmaya katkı sunmayı kabul etmiş olan 193 muhasebe meslek mensubu oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında, kolayda örneklem yöntemi ile 5'li Likert ölçeğine göre cevaplanabilecek 5 demografik soru ve 24 adet de ifade içeren anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Anket verilerinin toplanması yöntemi uygulanırken muhasebe meslek mensupları ile yüz yüze görüşülerek anketlerin kendileri tarafından cevaplandırılması sağlanmıştır. Çalışma neticesinde araştırmaya katılan muhasebe meslek mensuplarının cevaplarından elde edilen veriler analiz edildiğinde, sürekli denetim hakkında genel bir bilgiye sahip oldukları ancak uygulama detayları hakkında eksik yönlerinin olduğu anlaşılmıştır. Sürekli denetimin muhasebe ve denetim süreçlerine özellikle devlet kurumları başta olmak üzere tüm paydaşlar için katkı sağlayacağı fikri katılımcılarda genel bir kanaat olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca muhasebe meslek mensupları, vergilendirme süreçlerinin daha verimli olarak uygulanabilirliğine sürekli denetimin olumlu etkisi olacağını ifade etmişlerdir. Muhasebe ve denetim uygulamalarına dair tüm paydaşların sürekli denetimden faydalanma olasılığı katılımcılar arasında yaygın bir görüştür. Bu bakış açılarının yanı sıra, sürekli denetimin uygulanma alanları hususunda katılımcılar arasında fikir ayrılıkları ortaya çıkmakta ve sürekli denetimin paydaşlardan herhangi birisinin tek başına uygulamasına razı olmadıkları ortaya çıkmıştır. Ayrıca katılımcılar sürekli denetim konusunda bilgiye ulaşmanın güçlüğüne ve teknolojik gereksinimlere dikkat çekmektedirler.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the perception levels of accounting professionals registered with the Isparta Chamber of Certified Public Accountants and operating in Isparta province regarding continuous auditing. According to Isparta CPA Office records, it was determined that there were 362 accounting professionals registered as members in Isparta province in 2023. The study sample comprises 193 accounting professionals who agreed to participate from among the registered members of Isparta CPA. The research utilized a questionnaire consisting of 5 demographic questions and 24 statements that were rated on a 5-point Likert scale. Convenience sampling was employed within the scope of the study. During the survey data collection process, accounting professionals were interviewed face-to-face and answered questionnaires. The study revealed that while the professionals had a general understanding of continuous auditing, they lacked knowledge about its implementation details. The participants generally believe that continuous auditing can enhance accounting and auditing processes for all stakeholders, including government agencies. Accounting professionals also believe that continuous auditing can lead to more efficient implementation of taxation processes. The participants share a common view that continuous auditing can benefit all stakeholders involved in accounting and auditing practices. There is disagreement among the participants regarding the areas of application of continuous auditing. Additionally, stakeholders are not willing to implement continuous auditing alone. Participants also highlighted the difficulty of accessing information on continuous supervision and technological requirements.