Sağlık kurumlarında çalışanların pandemi dönemindeki işe bağlılık ve motivasyonları açısından değerlendirilmeleri üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on the evaluation of employees in health institutions in terms of work commitment and motivations during the pandemic period
- Tez No: 866977
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAY TOKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Covid – 19 pandemisi yıllar sonra dünya üzerinde görülmüş tüm dünyayı sarsan ve binden fazla insanın hayatını kaybettiği, kalıcı hasarlar bırakan bir pandemi olmuştur. Ülkeler her ne kadar koruyucu ve tedavi edici önlemler, politikalar geliştirseler de halklarının çoğunluğunu bu bulaşdan koruyamamışlardır. Bu durum haliyle toplumda panik oluşturmuş, çoğu ülkede halk isyana kadar varan eylemler gerçekleştirmiştir. Artan hasta sayısına yetemeyen hastaneler veya yetişemeyen sağlık politikaları, çare olmayan tedavi yöntemleri halkın psikolojisini bozmuş ve sokağa dökülmesine, devlete saldırmasına sebep olmuştur. Hastaneler ve tıbbi müdahaleler yetersiz kalmıştır. Hâlbuki tüm dünya gibi tıp literatürü de her ne kadar grip familyasında bir tür olsa da bu virüse yabancıdır. Bu nedenle sağlık politikaları ve tedaviler de zamanla rayına oturmuştur. Bu süreç de yaşanılan bütün olumsuzluklardan ülkemizle birlikte tüm dünya da en çok etkilenen kesim sağlık çalışanları olmuştur. Kamu kurumları açısından yönetici kurumun ve kamu çalışanlarının gelişimi, oluşumu ve ortamın koşullarının düzeltilmesi, iyi yönetilmesiyle gerçekleştirecektir. Kamu kurumlarının yöneticileri, kurumu yönetmeleri, kurumun ve çalışanların ilerleyen değişen koşullara uyumlarını sağlamanın yanı sıra kamu ile kurum çalışanları arasında bağlantısıdır. Bu çalışmada sağlık kurumunda çalışanların pandemi sürecinde işe bağlılık ve motivasyonları belirlenmeye çalışılmış, 4 katılımcıya ulaşılmış ve görüşme tekniği ile 7'si çalışanların demografik özelliklerini belirlemek için, çalışanlara 22, yöneticilere 23 olmak üzere toplam 29/30 çalışmanın derinliğine yönelik soru oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlar neticesinde çalışanların süreç içerisinde yeterli devlet desteğini alamadı, kurum idarecilerin imkânlarının yettiği kadar çalışanın yanında olmaya çalıştığı fakat ağır çalışma şartları ve yetersiz çalışan sayısı nedeniyle mevcut çalışanların üzerine fazla iş yükü yüklendiği, çalışanların bu nedenle oluşan yıpranmışlıklarını azaltmak motivasyonlarını yükseltmek için gösterilen çabaların da yetersiz geldiği sonucuna varılmıştır. En önemlisi bir an önce sağlık çalışanlarının ödeme planlamalarının mevcut hak ve kazanımlarının tekrar gözden geçirilmesi ve revize edilmesi gerekmektedir. Yapılan nitel çalışmanın nicel verileri ve yorumlamaları çalışma içerisinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Covid – 19 pandemic has been a pandemic that has shaken the whole world after many years, and that many people lost their lives and left permanent damage. Although countries have developed preventive and therapeutic measures and policies, they have not been able to protect the majority of their people from contamination. This situation naturally created panic in the society, and the people in most countries carried out actions that amounted to revolt. Hospitals that could not keep up with the increasing number of patients or health policies that could not keep up, incurable treatment methods disrupted the psychology of the people and caused them to take to the streets and attack the state. Hospitals and medical interventions remained inadequate. However, like the whole world, the medical literature is foreign to this virus, although it is a species in the influenza family. For this reason, health policies and treatments have been on track over time. Health workers have been the most affected part of the whole world, as well as our country, from all the negativities experienced in this process. Interms of public institutions, the development and formation of the executive institution and public employees and the improvement of the conditions of the environment will be realized by good management. Managers of public institutions manage the institution, ensure the adaptation of the institution and employees to the changing conditions, as well as the connection between the public and the employees of the institution. In this study, it was tried to determine the work commitment and motivation of the employees in the health institution during the pandemic process, 4 participants were reached and a total of 29/30 questions were formed, 22 for the employees and 23 for the managers, to determine the demographic characteristics of the employees with the interview technique. As a result of the results obtained, the employees could not get enough government support in the process, the managers of the institution tried to be with the employees as much as theyc ould, but due to the heavy working conditions and insufficient number of employees, too much workload was placed on the existing employees, and the efforts made to reduce the weariness of the employees due to this and to increase their motivation. Concluded that it was insufficient. Mostimportantly, the current rights and gains of health workers' payment plans should be reviewed and revised as soon as possible. Quantitative data and interpretations of the qualitative study are presented in the study.