Sanal aylaklığın iş performansı, iş tatmini ve işten ayrılmalara etkisinin araştırılması: Azerbaycan örneği
Investigating the effect of virtual loafing on job performance, job satisfaction, and turnover: The example of Azerbaijan
  1. Tez No: 955642
  2. Yazar: ERGÜN TAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, sanal aylaklık (internet üzerinden yapılan iş dışı faaliyetler) ile akademik ve idari personelin iş tatmini, işten ayrılma niyeti ve iş performansı arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Dijitalleşmenin iş yerlerinde artmasıyla birlikte, sanal aylaklık davranışları yaygınlaşmış ve bu durum, çalışanların verimliliği ve genel iş performansı üzerinde potansiyel olumsuz etkiler yaratmaktadır. Araştırma, Azerbaycan'daki üniversitelerde çalışan akademik ve idari personel üzerinde yapılmış ve nicel araştırma yöntemi kullanılarak anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Toplanan veriler, faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi gibi istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, sanal aylaklık ile iş tatmini ve iş performansı arasında negatif bir ilişki olduğunu, ancak işten ayrılma niyeti ile pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Özellikle, sanal aylaklığın çalışanların verimliliğini ve etkililiğini olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir. Bu bulgular, yöneticilere, iş yerinde sanal aylaklık davranışlarını yönetmenin ve azaltmanın yollarını araştırmaları için önemli ipuçları sunmaktadır. Ayrıca, çalışanların iş tatminini artırmak ve işten ayrılma niyetlerini azaltmak için önerilerde bulunulmuştur. Araştırmanın bulguları, gelecekte yapılacak çalışmalar için de bir temel oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between cyberloafing (non-work activities conducted online) and the job satisfaction, turnover intentions, and job performance of academic and administrative staff. With the increasing digitalization of workplaces, cyberloafing behaviors have become widespread, potentially negatively impacting employee productivity and overall job performance. The study was conducted on academic and administrative staff working at universities in Azerbaijan, using a quantitative survey method. Data was collected through a survey. The collected data was analyzed using statistical methods such as factor analysis, correlation analysis, and regression analysis. The results of the study indicate a negative relationship between cyberloafing and job satisfaction and job performance, but a positive relationship with turnover intentions. Specifically, it was determined that cyberloafing negatively impacts employee productivity and effectiveness. These findings provide important clues for managers to explore ways to manage and reduce cyberloafing behaviors in the workplace. Furthermore, recommendations are made to increase employee job satisfaction and reduce turnover intentions. The findings of the study can also serve as a basis for future studies