KOBİ'lerde mobil teknolojilerin kullanımı ve kabulünü etkileyen faktörler: Üst yönetim perspektifinden bir araştırma
Factors affecting the use and acceptance of mobile technologies in SMEs: A research from a senior management perspective
- Tez No: 866990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SADIK TATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmanın temel amacı küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) özellikle üst yönetim katında karar vericilerin, mobil teknolojileri kabulüne ilişkin geliştirilmiş bir kavramsal modeli araştırmaktır. Bireysel çaba, sosyal etki, performans beklentisi ve hedonik faktörlerin yöneticilerinin mobil teknoloji kabulünü ve kullanımını nasıl etkilediğini açıklamaya çalışmaktadır. Araştırma kapsamında KOBİ yönetiminde bulunan ya da işletme sahibi olan 204 katılımcının verilerini kullanarak, birleştirilmiş mobil teknoloji kabul (BTKM) ölçeği kapsamında faktör analizleri yapılmıştır. Bu modelde mobil kullanım kolaylığı, kullanışlılık, sosyal etki, öz yeterlilik, hedonik gibi faktörlerin mobil teknolojileri kullanma niyetine etkisi değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, SPSS ile istatistiksel analizleri yapılmıştır. Ek olarak, demografik sorularda sorulmuştur. Araştırmanın sonucunda, mobil teknolojilerin kullanımının kullanımı etkileyen aracı faktör olan davranışsal niyetin üzerinde KOBİ yönetici ve firma sahiplerinin mobil iş uygulamalarının kullanışlılığı algısının olumlu yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Aynı şekilde mobil kullanım kolaylığı, öz yeterlilik ayrıca hedonik faktörlerinde, teknoloji kabulü ve dolayısı ile gerçekleşen kullanım üzerinde olumlu etkisi olduğu ortaya çıkarmıştır. Elde edilen bu bulgular KOBİ'lerin hangi etki, algı ve yeteneklerle mobil teknolojileri kullandıkları ya da kullanabilecekleri konusunda bilgi edinilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to investigate an improved conceptual model regarding the acceptance of mobile technologies by decision makers, especially at the top management level, of small and medium-sized enterprises (SMEs). It attempts to explain how individual effort, social influence, performance expectancy, and hedonic factors affect managers' mobile technology acceptance and use. Within the scope of the research, factor analyzes were conducted within the scope of the unified mobile technology acceptance scale (BTKM) using the data of 204 participants who are in SME management or business owners. In this model, the effects of factors such as ease of use, usefulness, social impact, self-efficacy, and hedonic on the intention to use mobile technologies were evaluated. SPSS analyzes were performed with SPSS. Additionally, demographic questions were also asked. As a result of the research, it was determined that the perception of the usefulness of mobile business applications by SME managers and company owners has a positive effect on behavioral intention, which is the mediating factor affecting the use of mobile technologies. Likewise, it has been revealed that ease of use of mobile, self-efficacy and hedonic factors have a positive effect on technology acceptance and therefore usage. These findings contribute to obtaining information about the effects, perceptions and capabilities that SMEs use or can use mobile technologies.