Küçük çaplı yuvarlak örme kumaşlar ve üretim makinaları hakkında bazı çalışmalar
Some investigations upon the small diameter circular knitted fabrics and their manufacturing machines
- Tez No: 307097
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KURBAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada öncelikle tekstilde küçük çaplı kumaş formlarının elde edilme yöntemleri ve makineleri hakkında bilgi verilmiştir. Buna göre; halat, saç örgüsü, atkı ve çözgü örmeciliği ile hibrit kumaş oluşturma teknikleri kullanılarak küçük çaplı yuvarlak kumaş formları elde edildiği ve bu yöntemlerle elde edilen kumaşlarla, bu kumaşların takviye olarak kullanıldığı kompozit yapıların gerek günlük hayatta gerekse sanayide kullanım alanlarının son yıllarda giderek arttığı görülmüştür.Patent, literatür araştırması ve konusunda uzman ulusal ve uluslararası örme makinesi üreticileri ile yapılan görüşmelerden çift plakada küçük çapta örgü elde edilemediği bunun da temel nedeninin geleneksel çift plaka yuvarlak örme makinelerinde kapak iğnelerinin yükselmesini sağlayacak kamın mekanik açısının, makine çapının küçültülmesinde engel teşkil ettiği anlaşılmıştır.Bu tezde Kurbak tarafından tasarlanan ve teknik tekstil temel yapı elemanı olarak kullanılabilecek minimum bir, maksimum beş değişik iplik materyali ile küçük çapta ve çift plakada örülebilen üç boyutlu bir kordonu örebilecek bir makinenin tasarımı ve prototipinin imalatı için çalışmalar yapılmıştır.Sonuç olarak ülke sanayisi için katkısı olacağını düşündüğümüz, oldukça geniş kullanım alanı bulabilecek küçük çapta ve çift yatakta örme yapabilen iki sistemli bir makinenin tasarımı ve imalatı gerçekleştirilmiştir. İlgili kordon yapısı ve makine için patent başvuruları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Using the rope, braiding, weaving and knitting techniques small diameter circular fabric forms are obtained in textile. These kinds of fabric forms and their composites are widely used in dailiy life and in the industry as technical textiles. After making literature survey on this subject we have seen that while very small diameter circular knitting machines which could knit plain knitted fabrics on a cylinder, existed in the literature, there is no such machine for knitting of fabrics in rib forms.For the above reason, in this study, the aim was to design a very small diameter circular knitting machine which can knit fabrics in rib forms.After giving some basic knowledge on knitted fabrics and also on classical knitting machines, a functional rib knitted cord is explained. This cord was originally designed by Kurbak and application for Turkish patent of it was made by Kurbak and Soydan with order number 2011/00438. This cord is our interest here because it can be knit on such a very small diameter circular rib knitting machine. During designing of small diameter rib knitting machine, design parameters were so adjusted that this cord can also be knit on the machine.Finally, a very small diameter circular rib knitting machine which has double cylinder with some circular arc shaped needles are designed. The prototype of this machine is manufactured. The Turkish patent application of this machine is also made by Soydan and Kurbak with the patent order number 2011/00483.As a result, it is thought that by giving a newly designed knitting machine this thesis will contribute to the textile machinery industry with global impact.