Türk tekstil sektöründe örme yüzeylerde akıllı teknoloji ve malzeme kullanımı
Smart technology and material use on knitted surfaces in turkish textile sector
  1. Tez No: 761043
  2. Yazar: FULYA YAVRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÜRGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
İklimlerde yaşanan sıcak, soğuk ve diğer doğa olayları gibi dış etkenlerden, kendini korumak isteyen insanoğlunun; varoluşundan buyana giyim hayatının önemli bir parçası haline gelmiştir. İnsanlar yüzyıllardır, gündelik hayatlarının tamamında kıyafet kullanmaktadır. İlk çağlarda sadece korunma ve vücudu örtme amacıyla kullanılan giysi; ileriki dönemlerde insanların göz zevkine hitap eden, estetik amaç için kullanılarak moda haline gelmiştir. Yüzyıllar içerisinde medeniyet, bilim ve teknolojinin gelişmesi sonucu günümüzdeki insanların rahatlığını artırmak için hayvansal ve bitkisel lifler gibi geleneksel hammaddelerin dışında yeni teknolojik malzemelerle“leke tutmama”,“nefes aldıran”,“kalp ve kan akışını takip edebilen”vb. ilave özelliklere sahip kıyafetler üretilmeye başlanmıştır. Giyimin bu özellikler kazanması, nanoteknoloji ile desteklenen akıllı tekstiller ile mümkündür. Dünya tekstil yüzeylerinde katma değeri yüksek olan akıllı tekstile yönelmektedir. Giyilebilir teknoloji içeren akıllı tekstiller, insan hayatında daha çok yer kaplayacağı ön görülmektedir. Bu giysiler çevresel etkileri algılayarak tepki verebilmektedir. Gelecekte büyük bir potansiyele sahip olmaları, tekstil yüzeylerinin önemli bir kısmını oluşturması beklenmektedir. Özellikle son yıllarda akıllı tekstiler ile modanın etkileşimi artmaktadır. Akıllı teknolojinin kullanıldığı moda ürünleri, gelecek için umut verici ve gelişmeye açık bir alandır. Bu teknoloji tekstil kumaş alanında dokuma, dokusuz ve örme tekstil yüzeylerine uygulanabilmektedir. Tekstil örme yüzeyli kumaşlarına bakıldığı zaman örme diğer yüzeylere kıyasla yumuşak, esnek, istenilen formu rahatça alınabilmesi sayesinde farklılık göstermektedir. Akıllı malzemeler ile birleştirildiğinde farklı yapısı sebebiyle her yüzey ve alanda kullanılabilmektedir. Uzmanlar; ileriki yıllarda akıllı uygulamaların tekstil sektöründe her üretim yüzeyini etkileyerek büyük bir tasarım, üretim ve satış potansiyeline sahip olacağını öngörmektedir. Bu sebeplerden dolayı, yapılan tez çalışmasında, ülkemizdeki örme tekstil sektörü açısından yeni gelişecek akıllı uygulamaların kullanımı ve tasarımına ışık tutması amaçlamıştır. Çalışma kapsamında; giyim modasının tarihsel süreci, değişiklikleri, yenilikleri, 19. Yüzyılda yaşanan sanayileşme, bilim ve teknolojinin gelişmesiyle yeni tekstil malzemelerinden biri olan akıllı tekstil yüzeyleri sınıflandırılmış, Türkiye ve örme modasına etkileri incelenmiş ve konuyla ilgili görsellerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the first day of the humankind who wants to protect itself from such as hot and cold climate conditions and other kind of external factors, dressing has become one of the most important parts of its life. For centuries, people wear clothes in every part of the daily life. In the early ages, cloth was used only with the aim of protection and covering the body but in the following periods it has become a fashionable with aesthetic purpose appealing to people's eye. Over the centuries, as a result of the development of civilization, science and technology to increase the comfort of the people by using new kind of technological materialsm out of traditional raw materials such as animal and vegetable fibers, clothes having extra specialties such as“stainless”,“breathing”,“following heart and blood flow”etc. have been started to be produced. For clothing, it's possible to gain these specialties with smart textiles supported by nanotechnologies. World is heading towards to smart textile regarding the textile surfaces with high added value. Wearable technologies with smart textiles are expected to occupy a bigger place in human life. These clothes can react with perceiving environmental impacts. Because of the fact that they have a grand potential in the future, it's expected that they will form the significant proportion. They are expected to have a great potential in the future and constitute an important part of the textile surfaces. They are expected to have a great potential in the future and constitute an important part of the textile surfaces. They are expected to have a great potential in the future and constitute an important part of the textile surfaces. They are expected to have a great potential in the future and constitute an important part of the textile surfaces. Especially during the last years, interaction between fashion and smart textiles is on the increase. Fashion products using smart technologies are a promising and open area for development. This technology can be applied to woven, non-woven and knitted fabric surfaces. Considering textile fabrics and when compared to other surfaces, knitting differs from other surfaces by means of its soft, elastic and its eligibility to turn into any desired forms. When it's mixed with smart materials it can be used on any surface and area by means of its distinctive structure. According to the experts; in the following years smart applications will have a significant potential of design, production and sale by affecting any production surface. Because of all these reasons, in the thesis study, It is aimed to enlighten the use and design of smart applications that will be developed for knitted textile sector in our country. Under the scope of this study; historical period of clothing fashion, its changes and innovations, industrialization experienced in 19th century, smart textile surfaces as one of the new textile materials with the development of science and technology are categorized, its effect to Turkey and knitting fashion is examined and it's supported with the related visuals.