Mekke kıraat ekolüne metodolojik bir bakış: İbn Kesir ve İbn Muhaysın kıraatleri özelinde inceleme
A methodological view of the meccan school of qiraat. A review on the qiraats of Ibn Kathir and Ibn Muhays
- Tez No: 867016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur’ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat İlmi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma,“Mekke Kıraat Ekolüne Metodolojik Bir Bakış, İbn Kesîr ve İbn Muhaysın Kıraatleri Özelinde İnceleme”başlığı altında yapılmıştır. Kıraat ilminin önemi ve bu ilmin öncülerinden olan İbn Kesîr ve İbn Muhaysın'ın kıraatleri üzerine odaklanır. İki bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde kıraat'in tanımı, tarihsel gelişimi ve önemi ele alınır. İkinci bölümde ise İbn Kesîr ve İbn Muhaysın'ın kıraatleri ayrı ayrı tablo şeklinde incelenir, her iki kıraatın farklı yönleri ve kelimeleri analiz edilir. Son olarak, genel bir değerlendirme yapılır ve böylelikle bu çalışma sonlanır.
Özet (Çeviri)
This study is conducted under the title“A Methodological Overview of the Meccan Qira'at School: An Examination of the Qira'at of Ibn Kesir and Ibn Muhaysin”. It focuses on the importance of Qira'at science and examines the Qira'at of Ibn Kesir and Ibn Muhaysin, who are pioneers in this field. The study consists of two main sections. The first section discusses the definition, historical development, and significance of Qira'at. The second section analyzes the Qira'at of Ibn Kesir and Ibn Muhaysin separately, using tabular format to explore various aspects and different words in each Qira'at. Finally, a general evaluation is provided, thus concluding the study.