Effects of age and severity of the diffuse brain injury on the long-term outcome in the development of self-organising maps
Yaşın ve yaygın beyin hasarının ciddiyetinin kendi kendini organize eden haritaların geliştirilmesinde uzun vadeli sonuçlara etkisi
  1. Tez No: 867021
  2. Yazar: FEYZA NUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. FİONA RİCHARDSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Psikoloji, Neurology, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anglia Ruskin University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Beyin hasarı dünya çapında önemli bir sağlık sorunudur ve her yaş grubundan insanı etkileyebilir.Beyin yaralanmalarının uzun vadeli sonuçları hakkında çok sayıda çalışma yapılmış ve çeşitli göstergelerin beyin yaralanmalarının uzun vadeli sonuçları üzerinde etkili olduğu bulunmuştur.Ortak görüş, yaş ve yaralanmanın ciddiyetinin sonuçları öngörmede en önemli iki faktör olduğudur. Bu çalışmanın amacı, kendi kendini organize eden özellik haritalarını kullanarak bu etkileri araştırmaktır.Kendi kendini organize eden harita ( Self-organising map- SOM ) bir tür yapay sinir ağıdır ve bilim insanları tarafından bilişsel bozuklukları incelemek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, nöropsikolojiden türetilen bir bilişsel alan seçildi ve ağlar bu bilişsel alan kullanılarak eğitildi.Eğitim sırasında ağlara farklı zaman noktalarında yaygın hasar uygulandı.Uzun vadeli sonuçlarda yaşa bağlı farklılıklar olup olmadığını araştırmak için haritalara doğuştan gelen hasara, erken çocukluk dönemi hasarına ve yetişkinlik dönemi hasarına karşılık gelen farklı zaman noktalarında lezyon uygulandı.Ayrıca, hasar şiddeti etkisini incelemek için her bir zaman noktasına hafif ve ağır hasar uygulandı.Mevcut çalışma sonucunda, ağır hasar görmüş haritaların hafif lezyonlu haritalardan daha kötü uzun vadeli sonuçlara sahip olduğu anlamına gelen bir doz-yanıt ilişkisi olduğu bulunmuştur.Bununla birlikte, bu çalışmada yaşa bağlı farklılıklar bulunmamış, tüm yaş grupları hem hafif hem de ağır hasar için eğitim sonunda neredeyse benzer performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Brain damage is a critical health problem around the world and may affect people from all age groups. Numerous studies have been conducted about the long-term outcome of brain injuries, and it has been found that various indicators have an impact on the long-term consequences of brain injuries. A common view is that the age and severity of the injury are the two most essential factors in predicting outcomes. The aim of the present study was to explore these impacts by using self-organizing feature maps. The self-organizing map (SOM) is a type of artificial neural network, and it has been widely used for examining cognitive disorders by scientists. A cognitive domain that was derived from neuropsychology was chosen, and networks were trained using this cognitive domain. During the training, the diffuse damage was applied to the networks at different time points. In order to investigate whether there are age-related differences in the long-term outcome, maps were lesioned at different time points which corresponded to the congenital damage, early-childhood damage and adulthood damage. Furthermore, to examine the injury severity effect mild and severe damage were applied to each time points. As a result of the current study, it has been found that there was a doseresponse relationship which means severely injured maps have worse long-term consequences than mildly lesioned maps. However, age-related differences were not found in this study, all age groups showed almost similar performance at the end of the training for both mild and severe damage