Ahmet Hamdi Tanpınar hakkında yazılmış kitaplar üzerine bir inceleme
Analysis of the books written about Ahmet Hamdi Tanpınar
- Tez No: 867030
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Türk edebiyatında; romancılığı, denemeciliği, şairliği, hikâyeciliği, edebiyat tarihçiliği ile bilinen Ahmet Hamdi Tanpınar'ın yaşadığı yıllarda değil de ölümünden sonra bugün eriştiği ilgiye ve okunurluğa ulaştığı düşünülmektedir. Bu çalışmada Ahmet Hamdi Tanpınar üzerine daha önce yapılmış çalışmalardan kitap haline getirilmiş olanlarının bir incelemesi yapılarak kronolojik olarak sunulmuştur. Böylelikle Tanpınar hakkında yazılmış kitaplar üzerinden Tanpınar'a bakış perspektifinin nasıl değiştiği gözlemlenmiştir. İncelemenin ardından ele alınan eserlere toplu bir bakış oluşturularak tasnif denemesine gidilmiştir. Toplu bakış içerisinde incelenen eserler, Tanpınar'ın eserlerine ve düşünce dünyasına nasıl katkı sağladıkları üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışmamız, Tanpınar'ın eserlerine dair literatürdeki mevcut çalışmaların kritik bir değerlendirmesini sunarak, gelecekteki araştırmalara yol göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
It is thought that Ahmet Hamdi Tanpınar, who is known as a novelist, essayist, poet, storyteller and literary historian in Turkish literature, has reached the interest and readership he has reached today after his death, not during his lifetime. In this study, a comprehensive review of the previous studies on Ahmet Hamdi Tanpınar, which have been turned into books, is presented chronologically. In this way, it is observed how the perspective on Tanpınar has changed through the books written about Tanpınar. After the review, a collective view of the works analyzed was created and a classification attempt was made. The works analyzed in the collective view were evaluated on the basis of how they contributed to the author's works and the world of thought. Our study aims to guide future research by presenting a critical evaluation of existing studies on Tanpınar's works in the literature.