Lisans düzeyinde turizm ve tıp öğrenimi gören öğrencilerin sağlık turizmi hakkındaki algı düzeylerinin belirlenmesi: Konya ili örneği
Determining the perception levels of students studying tourism and medicine at undergraduate level about health tourism: Konya province example
  1. Tez No: 867031
  2. Yazar: DİLŞAN ALKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BÜYÜKŞALVARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sağlık turizmi, son dönemlerde dünya genelinde önemini artıran bir kavramdır. Bu alana yatırım yapan ülkeler, sektörün getirisinin farkına varmışlardır. Sağlık turizmi, özellikle Covid-19 gibi etkenlerin sağlık altyapısı ve ekonomi üzerindeki etkilerini göz önüne sermektedir. Türkiye de bu alanda küresel bir oyuncu olma hedefiyle adımlar atmaktadır. Ancak yapılan çalışmaların henüz yeterli düzeyde olmadığı belirlenmiştir. Bu çalışmada, tıp fakültesi ve turizm fakültesi öğrencilerinin sağlık turizmi konusundaki farkındalık düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın evrenini Konya ilinde bulunan Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi'nde Turizm ve Tıp bölümlerinde öğrenimlerine devam eden öğrencileri kapsamıştır. Bu ilde lisans düzeyinde turizm ve tıp öğrenimi gören öğrencilerin sağlık turizmi konusunda farkındalık düzeylerinin incelenmesi istenmektedir. Veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anketin hazırlanmasında konuyla ilgili daha önce yapılan çalışmalardan yararlanılmıştır. Verilerin toplanmasında kullanılan anket 500 kişiye uygulanmıştır. Uygulanan anket iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde ankete katılan katılımcıların kişisel bilgilerinin belirlenmesi için demografik sorulurken anketin ikinci bölümde katılımcıların sağlık turizmi hakkındaki algı düzeylerinin belirlenmesine yönelik soruların bulunduğu ölçek yer almaktadır. Çalışmada, tıp fakültesi ve turizm fakültesi öğrencilerinin sağlık turizmi hakkındaki farkındalık düzeyleri araştırılmıştır. Anketteki sorular üç faktöre ayrılmış ve bu faktörler üzerinden analizler yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, öğrencilerin sağlık turizmi algıları sınıf ve yabancı dil değişkenlerine göre anlamlı bir fark göstermemiştir. Ancak cinsiyet, yaş ve bölüm değişkenlerine göre farklılıklar saptanmıştır. Cinsiyet değişkenine göre, erkek öğrencilerin sağlık turizmi hakkındaki farkındalıklarının kadın öğrencilere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yaş değişkenine göre ise, 28 yaş ve üzeri olan öğrencilerin sağlık turizmi konusundaki farkındalıklarının diğer yaş gruplarındaki öğrencilere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Bölüm değişkenine göre ise, turizm fakültesi öğrencilerinin sağlık turizmi konusundaki farkındalıklarının tıp fakültesi öğrencilere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, öğrencilerin sağlık turizmi sektörünün ülke ekonomisine katkısı ve sunduğu fırsatlar konusunda bilinçli olduğu, sektöre yapılan destek ve yatırımların sağlıkta kalite standartlarını yükseltmede önemli bir rol oynadığı sonucuna varılmıştır. Bunun yanı sıra, öğrencilerin sağlık turizmi kavramı, türleri, alanın özellikleri, uluslararası standartlar, tanıtım ve pazarlama gibi konularda daha az bilgi ve donanıma sahip oldukları belirlenmiştir. Sonuç olarak, çalışmanın eksik görülen yönleriyle ilgili önerilerde bulunulmuştur. Bu öneriler, öğrencilerin sağlık turizmi konusundaki farkındalıklarını artırmak ve eksikliklerini gidermek amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health tourism has become a prominent concept globally in recent times. Countries investing in this field have recognized its potential returns. Particularly, factors such as Covid-19 have highlighted the impact on health infrastructure and economies, emphasizing the importance of diversification for a robust national economy. Turkey is actively pursuing steps to become a global player in health tourism, although existing studies in this field are deemed insufficient. This study focuses on determining the awareness levels of medical faculty and tourism faculty students regarding health tourism. The study encompasses students from Necmettin Erbakan University and Selçuk University in Konya, Turkey, who are pursuing education in the fields of Tourism and Medicine at the undergraduate level. The aim is to examine the awareness levels of students studying tourism and medicine in this city regarding health tourism. The survey method is employed as the data collection tool, with the questionnaire divided into two sections: the first gathers participants' demographic information, while the second evaluates participants' perception levels about health tourism. The study investigates the awareness levels of medical and tourism faculty students on health tourism. The survey questions are categorized into four factors, and analyses are conducted based on these factors. According to the analysis results, students' perceptions of health tourism do not show a significant difference based on class and foreign language variables. However, differences are observed based on gender, age, and department variables. Regarding gender, male students demonstrate higher awareness of health tourism compared to female students. In terms of age, students aged 28 and above exhibit higher awareness of health tourism compared to other age groups. Regarding the department, tourism faculty students show higher awareness of health tourism compared to medical faculty students. The study concludes that students are conscious of the contribution of the health tourism sector to the country's economy and the opportunities it provides. It emphasizes that support and investments in the sector play a crucial role in elevating quality standards in healthcare. Additionally, students exhibit awareness of the economic significance of the health tourism sector and the role of support and investments in raising quality standards in healthcare. However, it is noted that students have less knowledge and expertise in concepts such as the types of health tourism, characteristics of the field, international standards, promotion, and marketing. In conclusion, recommendations are provided to address the identified shortcomings in the study, aiming to enhance students' awareness of health tourism and fill the knowledge gaps.