Ahmet Hamdi Tanpınar'ın romanlarında mekân
Space in Ahmet Hamdi Tanpınar's novels
  1. Tez No: 902721
  2. Yazar: KÜBRANUR BİTON
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM ORAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ahmet Hamdi Tanpınar, Türk Edebiyatı'nda İstanbul'u farklı yönleriyle anlatan bir yazardır. Tanpınar'ın kendi hayatında önem arz eden şehirler ve mekânlar yazmış olduğu romanlarına yansımıştır. Bu çalışmada onun beş romanı ve roman karakterinin ağzından yazılmış bir mektubu bulunmaktadır. Mekânların roman kahramanları tarafından nasıl algılandığı ve onların üzerinde bıraktığı etkiden söz edilir. Bu bağlamda kimi zaman olayların önüne geçip tüm dikkati kendi üzerinde toplayan mekânlar, Tanpınar'ın ortaya koyduğu bakış açısı ile inceleme bakımından geniş bir alan sunar. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın romanlarında mekân kavramı üzerine yapılan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Ahmet Hamdi Tanpınar'ın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bir inceleme yapılmıştır. İkinci bölümde tezin temelini oluşturan mekân kavramı üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise romanlar; karakterlerin ruh durumlarıyla birlikte iç ve dış mekânlar olarak iki ana başlıkta incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ahmet Hamdi Tanpınar is a writer who describes Istanbul from different aspects in Turkish Literature. The cities and places that were important in Tanpınar's life were reflected in his novels. In this study, there are five of his novels and a letter written from the perspective of the novel's characters. It talks about how places are perceived by the characters of the novel and the impact they have on them. In this context, places that sometimes get ahead of the events and attract all the attention offer a wide area for examination with the perspective put forward by Tanpınar. This study on the concept of space in Ahmet Hamdi Tanpınar's novels consists of three parts. In the first chapter, an examination was made about Ahmet Hamdi Tanpınar's life, literary personality and works. In the second chapter, the concept of space, which forms the basis of the thesis, is emphasized. In the third section, novels; The moods of the characters and the interior and exterior spaces were examined under two main headings.