Kudüs'teki ibadet yerlerinin hukuki statüsü
Legal status of places of worship in Jerusalem
- Tez No: 867029
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kudüs, insanlık tarihindeki en eski şehirlerden biridir ve İbrahimî dinlerin, yani Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam'ın kutsal kabul ettiği bir şehirdir. Şehrin hem jeopolitik hem de dini önemi, onu benzersiz kılmaktadır. Tarihsel olarak, Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar tarafından yönetilen Kudüs'te bir arada yaşamanın zorluklarına değinilmiş ve Müslüman yönetimin diğerlerinden farklı olduğu belirtilmiştir. Yahudilerin Kudüs'e olan bağlılıklarında, Kudüs'ün Davud Krallığı'nın merkezi olması ve Süleyman Tapınağı'nın bulunması gibi tarihsel unsurlar önemli rol oynamıştır. Bu unsurlar, Yahudilerin Kudüs'ü siyasi başkentleri olarak talep etmelerine dayanak oluşturmuştur. Hristiyanlar için ise, Kudüs'ün hem göksel Kudüs'e vurgu yapılması hem de tarihsel önemi, ilgilerini sürdürmelerinin sebeplerindendir. Müslümanların Kudüs'e yönelik kutsal kabulü, ilk kıble olması ve Miraç gibi olaylarla ilişkilendirilmesiyle öne çıkmaktadır. Tartışmalar genellikle, Kudüs'ün Müslümanlar için tarih boyunca başkent olmadığı ve merkezi bir ibadet yeri olmadığı konusunda Yahudilerin hak iddia etme çabalarından kaynaklanmaktadır. İsrail'in Kudüs'ü sembolik olarak başkent ilan etme ısrarı, tartışmaları daha da körüklemiştir. Her iki tarafın da Kudüs'e dini bağları olduğundan, şehir vazgeçilmez bir alana dönüşmektedir.
Özet (Çeviri)
Jerusalem is one of the oldest cities in human history and is a city considered sacred by the Abrahamic religions, namely Judaism, Christianity and Islam. Both the geopolitical and religious importance of the city make it unique. Historically, the difficulties of living together in Jerusalem, ruled by Jews, Christians and Muslims, were mentioned and it was stated that the Muslim administration was different from others. Historical factors such as Jerusalem being the center of the Kingdom of David and the existence of the Temple of Solomon played an important role in the Jews' attachment to Jerusalem. These elements formed the basis for the Jews to claim Jerusalem as their political capital. For Christians, both the emphasis on the heavenly Jerusalem and its historical significance are the reasons for their continued interest. Muslims' acceptance of Jerusalem as sacred stands out with its being the first qibla and its association with events such as the Miraj. The disputes often arise from Jewish efforts to claim that Jerusalem was neither the historical capital nor a central place of worship for Muslims. Israel's insistence on declaring Jerusalem symbolically as its capital has further fueled the discussions. Since both sides have religious ties to Jerusalem, the city becomes an indispensable area.