Otantik öğrenme yönteminin ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersi başarılarına ve dijital okuryazarlık becerilerine etkisi
The effect of authentic learning method on secondary school students' success in Turkish lessons and digital literacy skills
  1. Tez No: 867035
  2. Yazar: ALİ UMUT AŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte eğitimin en önemli bileşeni olan öğrencilerin profili, ilgi alanları, motivasyonları ve öğrenme etkinliklerinden veya ortamlarından beklentileri de çeşitlenmiştir. Öğrencilerin beklentilerindeki bu değişime cevap verebilme adına eğitmenler, öğrenme ortamlarında farklı öğrenme yöntemlerini ve okuryazarlık türlerini kullanma arayışına girmişlerdir. Bu noktada öğrencileri, artık teknoloji ile tamamen kaynaşmış olan gerçek dünya koşullarına hazırlamak, öğrencilerin dijital becerilerini ve sosyal hayatta oldukça önemli bir yere sahip olan dört temel dil becerilerini geliştirmek için otantik öğrenme yöntemi ve dijital okuryazarlık ögeleri öğrenme ortamlarında birlikte kullanılabilir. Bu bağlamda bu araştırmanın temel amacı, otantik öğrenme yönteminin ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin Türkçe dersi akademik başarıları ve dijital okuryazarlık becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Ayrıca araştırmaya katılan öğrencilerin otantik öğrenme sürecine ilişkin görüşlerini tespit etmek de amaçlanmıştır. Türkçe dersinde otantik öğrenme yönteminin uygulanabilirliğini göstermeyi amaçlayan bu araştırma, nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma desene göre yürütülmüştür. Araştırmanın nicel boyutunda ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu öğrenimine 7. sınıfta devam eden 67 öğrenciden oluşmaktadır. 2021-2022 eğitim öğretim yılında Aksaray'da bulunan bir devlet okulunda eğitim gören bu öğrencilerden 33'ü otantik öğrenme yönteminin uygulandığı deney grubunda, 34'ü ise Millî Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen mevcut öğrenim yöntemlerinin uygulandığı kontrol grubunda yer almaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun (Kazara/Elverişli) örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri toplanırken araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgiler Formu”,“Dil Bilgisi Başarı Testi”,“Okuduğunu Anlama Başarı Testi”,“Dinlediğini Anlama Başarı Testi”,“Konuşma Becerisi Puanlama Anahtarı”,“Yazma Becerileri Dereceli Puanlama Anahtarı”,“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ve Pala (2019) tarafından geliştirilen“Dijital Okuryazarlık Ölçeği”kullanılmıştır. Bu veri toplama araçları, katılımcılara ön test, son test ve kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Ayrıca deney grubundan gönüllü olan öğrencilerle uygulama öncesinde, sırasında ve sonrasında yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerin analizinde SPSS 25 paket programı kullanılmıştır. Öncelikle veri toplama araçlarıyla elde edilen verilerin dağılım durumlarına Kolmogorov-Simirnov testi ile bakılmıştır. Normal veya çarpık dağılım gösterme durumlarına göre verilere;“ilişkisiz örneklem t- testi”,“ilişkili örneklem t-testi”,“Mann-Whitney U testi”ve“Wilcoxon işaretli sıralar testi”uygulanmıştır. Nitel verilerin analizinde ise betimsel ve içerik analiz yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Yapılan nicel analizler sonucunda otantik öğrenme yönteminin deney grubu öğrencilerinin dijital okuryazarlık, okuduğunu anlama, dinlediğini anlama, konuşma, yazma ve dil bilgisi becerilerinin gelişiminde ve kalıcı öğrenmeyi sağlamada etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca dinlediğini anlama becerilerinde kız öğrenciler yönüne istatistiksel bir fark tespit edilirken diğer becerilerde ise cinsiyet açısından öğrenciler arasında istatistiksel olarak bir fark tespit edilmemiştir. Öğrencilerle yapılan görüşmelere ilişkin yapılan nitel analizler, araştırmanın nicel boyutunun sonuçlarıyla birbirini destekler niteliktedir ve öğrencilerin otantik öğrenme ve dijital okuryazarlık etkinliklerine yönelik görüşlerinin oldukça olumlu olduğu görülmüştür. Yapılan görüşmeler neticesinde öğrencilerin, otantik öğrenme yöntemi ile daha kolay ve kalıcı öğrenme gerçekleştirdikleri, dersleri daha eğlenceli buldukları ve öğrenirken kendilerini daha rahat ve özgüvenli hissettikleri sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most crucial elements of education—student profiles, interests, motivations, and expectations from learning environments or activities—have likewise evolved as a result of technological advancements. educators have tried to use various learning strategies and forms of literacy in the classroom in response to this shift in students' expectations. At this point, students' digital skills and the four fundamental language skills—which are crucial for social interaction—can be developed in learning environments by combining authentic learning methods with digital literacy components. This will also help students get ready for the fully technologically integrated real world. Examining the impact of the authentic learning approach on the academic performance and digital literacy of Turkish seventh-grade secondary school students is the primary goal of this study. Finding out what the research participants' perspectives are on the authentic learning process is a further objective. This study was carried out using a mixed design that combined qualitative and quantitative research methods to show how the authentic learning approach can be applied in Turkish lessons. A quasi-experimental pretest/post-test control group design was employed in the quantitative portion of the study. A basic qualitative research design was used in the design of the research's qualitative component. The research study includes sixty-seven 7th-grade students from a public school in Aksaray during the 2021-2022 academic year. Among these students, 33 are in the experimental group where the authentic learning method is applied, while 34 are in the control group where the current learning methods determined by the Ministry of National Education are applied. The study group was determined using the appropriate (Accidental/Convenient) sampling method, which is one of the non-random sampling methods. The following instruments were used to gather research data: the researcher's“Personal Information Form,”the“Grammar Achievement Test,”the“Reading Comprehension Achievement Test,”the“Listening Comprehension Achievement Test,”the“Speaking Skills Scoring Key,”the“Writing Skills Rubric,”the“Semi-Achievement Test,”the“Structured Interview Form,”and the“Digital Literacy Scale”created by Pala (2019). The participants were given these data collection instruments as a pre-, post-, and retention test. Semi-structured interviews were also carried out before, during, and following the application with willing students from the experimental group. The SPSS 25 package program was utilized to analyse the quantitative data. First of all, the distribution of the data obtained with the data collection tools was discussed with the Kolmogorov-Simirnov test.“Unrelated sample t-test”,“related sample t-test”,“Mann-Whitney U test”and“Wilcoxon signed ranks test”were applied to the data depending on whether they showed normal or skewed distribution. In the analysis of qualitative data, descriptive and content analysis methods were used together. The quantitative analysis led to the conclusion that the authentic learning approach was successful in fostering long-term learning and improving the digital literacy, speaking, writing, listening, and grammar skills of the experimental group students. Furthermore, while a statistical difference was detected for female students in listening comprehension skills, no statistical difference was detected between students in terms of gender in other skills. The findings of the quantitative aspect of the research are supported by qualitative analyses of the student interviews, and it has been noted that students have generally positive opinions about digital literacy and authentic learning. Based on the results of the interviews, it was determined that students found the authentic learning method more enjoyable, learned more effectively, and felt more at ease and self-assured during the learning process.