Türkiye'de gıda takviyelerine ilişkin politikalar: Bir nitel çalışma
Policies on food supplements in Turkey: A qualitative study
- Tez No: 867068
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde sağlık ve beslenme bilinci artmakta ve bu artışla birlikte takviye edici gıdalara olan ilgide büyümektedir. Çalışma, bu ürünlerin tanımından başlayarak, ruhsatlandırılma süreçlerini, dağıtım ve pazarlama yöntemlerini de içeren geniş bir perspektifte ele alınmaktadır.Takviye edici gıdalar, beslenme programını desteklemek amacıyla kullanılan, çeşitli besin öğelerini veya besleyici maddeleri içeren ürünlerdir. Türkiye'de bu ürünlerin ithalatı, üretimi, işlenmesi ve piyasaya arzı için Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan özel bir onay alınması gerekmektedir. Bu süreçler, sağlık ekonomisine önemli etkiler sunmaktadır.Takviye edici gıdaların ruhsatlandırılma süreci, ürünlerin içeriği, etiketlemesi ve piyasaya sürülmesiyle ilgili sıkı standartları içermektedir. Bu süreç, gıda güvenliği ve tüketici sağlığına yönelik titiz düzenlemeler ve standartlar çerçevesinde yürütülmektedir. Bu ürünlerin sağlık ekonomisine olan etkilerini belirlemek, sağlık sektörü ve ekonomi arasındaki ilişkiyi anlamak ve bu alanda etkili politikalar geliştirmek için büyük önem taşımaktadır. Takviye edici gıdaların ekonomik değeri, sağlık sektöründeki genel ekonomik etkilerle de yakından ilişkilidir. Tüketicilerin sağlıkla ilgili tercihleri ve bu ürünlerin sağlık üzerindeki etkileri, pazar büyüklüğüne doğrudan etki etmektedir. Ayrıca, bu ürünlerin sağlık ekonomisine olan etkileri, sağlık politikaları üzerindeki etkisini değerlendirmek içinde önemlidir.Bu çalışma,“Türkiye'de Gıda Takviyelerine İlişkin Politikalar; Bir Nitel Çalışma”kapsamında, takviye edici gıdaların artan popülaritesini ve bu alandaki düzenlemelerin sağlık ekonomisine katkılarını incelemektedir. Çalışmanın; takviye edici gıdaların sağlık ekonomisine olan etkilerini, sağlık ve ekonomi arasındaki karmaşık ilişkiyi aydınlatması ve bu alandaki karar verme süreçlerine katkıda bulunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, health and nutrition awareness is increasing and with this increase, interest in dietary supplements is growing. This study addresses these products in a broad perspective, starting from their definition, licensing processes, distribution and marketing methods. Dietary supplements are products containing various nutrients or nutrients used to support a nutritional program. In Turkey, the import, production, processing and marketing of these products require specific approval from the Ministry of Agriculture and Forestry. These processes have significant impacts on the health economy. The licensing process for dietary supplements involves strict standards regarding the content, labeling and placing on the market. This process is governed by rigorous regulations and standards for food safety and consumer health. Determining the health economic impacts of these products is of great importance for understanding the relationship between the health sector and the economy and for developing effective policies in this field. The economic value of dietary supplements is closely related to the overall economic impacts in the health sector. Consumers' health-related preferences and the health effects of these products have a direct impact on the market size. Moreover, the effects of these products on health economics are also important for evaluating their impact on health policies. This study examines the increasing popularity of dietary supplements and the contribution of regulations in this field to the health economy within the scope of“Policies on Food Supplements in Turkey; A Qualitative Study”. The study aims to shed light on the effects of dietary supplements on health economics, the complex relationship between health and economics, and contribute to decision-making processes in this field.