Tüketici beklentileri doğrultusunda zenginleştirilmiş aronya bazlı yumuşak şeker formülasyonunun geliştirilmesi
Development of an enriched aronia-based soft candy formulation in accordance with consumer expectations
- Tez No: 951902
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN SEYLAM KÜŞÜMLER, DOÇ. DR. ÇİĞDEM UYSAL PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
COVID-19 pandemisi sonrası gıda takviyelerine olan ilgi artmış ve bu durum antioksidan takviyelerinin bilimsel olarak daha fazla incelenmesine yol açmıştır. Bu çalışmada, tüketici beklentilerini karşılayabilecek yüksek antioksidan potansiyeliyle bilinen aronya meyvesine dayalı, kullanıcı dostu, uygun bir gıda takviyesi formülü oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışma, Türkiye'de yaşayan yetişkin bireylerin gıda takviyelerine karşı tutum ve beklentilerini belirlemeyi hedefleyen çevrimiçi anket uygulamasıyla başlatılmış, anketten elde edilen veriler üzerinde istatistiksel değerlendirilmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the COVID-19 pandemic, interest in food supplements has increased and this has led to further scientific investigation of antioxidant supplements. In this study, we aimed to create a user-friendly, convenient food supplement formula based on aronia fruit, which is known for its high antioxidant potential that can meet consumer expectations. The high antioxidant potential of aronia fruit was determined as the main focus. The study was initiated with an online survey application aiming to determine the attitudes and expectations of adult individuals living in Turkey towards food supplements and statistical evaluations were made on the data obtained from the survey.