Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin genel ilkeler
The general principles regarding the processing of personal data
- Tez No: 867074
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ACAR ÜNAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 185
Özet
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun 4. maddesinde kişisel veriler işlenirken esas alınması gereken genel ilkeler düzenlenmiş olup bu ilkelerin Kanun'un özünü oluşturduğunu söyleyebiliriz. Kişisel Verilerin işlenmesine ilişkin genel ilkeler birbirleri ile yakın ilişkide olup bazı ilkeler birbirlerini tamamlamakta iken bazı ilkeler de bir diğerine kaynaklık etmektedir. Bu nedenle bu ilkelerin birbirinden kesin çizgilerle ayrılması zordur. Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin tüm aşamalarda bu ilkelere uyulması zorunludur. Ancak bu ilkeler tek başına kişisel verilerin işlenmesi için hukuka uygunluk sebebi değildir. Kişisel verilerin hukuka uygun bir şekilde işlenmesi, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun 5. ve 6. maddelerinde belirtilen veri işleme şartlarının sağlanmasının yanı sıra, aynı zamanda bu işlemenin genel ilkelere de uygun bir şekilde gerçekleştirilmesini gerektirir. Çalışmamızda amacımız kişisel verilerin işlenmesine ilişkin kavramları açıkladıktan sonra 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda yer alan genel ilkeleri, mülga 95/46/EC sayılı Avrupa Birliği Direktifi ve Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü'nde yer alan genel ilkelerle karşılaştırarak açıklamak ve kişisel verilerin bu ilkelere aykırı olarak işlenmesinin hukuki sonuçlarını değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
The general principles that must be considered when processing personal data are regulated in Article 4 of Law No. 6698 on the Protection of Personal Data, and it can be asserted that these principles constitute the essence of the law. The general principles regarding the processing of personal data are closely interrelated, with some complementing each other, while others serve as a foundation for one another. Therefore, establishing clear-cut distinctions between these principles is challenging. Adherence to these principles is mandatory at all stages of personal data processing. However, these principles alone do not serve as the sole legal basis for the processing of personal data. The lawful processing of personal data requires compliance not only with the general principles outlined in Article 4 but also with the data processing conditions specified in Articles 5 and 6 of the same law. This compliance necessitates ensuring that the processing aligns with both the specific conditions and the general principles set out in the legislation. Our aim in this study is to explain the concepts related to the processing of personal data, and then to compare the general principles specified in Law No. 6698 on the Protection of Personal Data with the general principles in the repealed Directive 95/46/EC of the European Union and the General Data Protection Regulation of the European Union. Additionally, we aim to evaluate the legal consequences of processing personal data contrary to these principles.