Kişisel verilerin kaydedilmesi, başkasına verilmesi veya ele geçirilmesi (TCK m. 135-137)
Recording, unlawful delivery or acquisition of personal data (Turkish Criminal code 135-137)
  1. Tez No: 492912
  2. Yazar: FATMA DİLAN TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Kişisel verilerin kaydedilmesi, başkasına verilmesi veya ele geçirilmesi“ başlıklı yüksek lisans tez çalışmamızda, kişisel verilerin tanımı, işlenmesi ve korunması hususları açıklanmaya çalışılmış, bu kapsamda başta uluslararası düzenlemeler olmak üzere iç hukuktaki güncel duruma yer verilmiştir. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin temel ilkeler üzerinde durularak özellikle 2016/679 sayılı Genel Veri Koruma Tüzüğü ve 7/4/2016 tarihinde yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu incelenmiştir. Son olarak, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu da göz önünde bulundurulmak suretiyle, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 135. ve 137. maddeleri arasında düzenlenen ”kişisel verilerin kaydedilmesi“ ve ”verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme" suçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our master thesis work which titled“recording, unlawful delivery or acquisition of personal data (Turkish criminal code 135-137)”, the definition, processing and protection of personal data were tried to be explained, including the current situation in domestic law, especially in international regulations. In particular, the General Data Protection Regulation No. 2016/679 and the Protection of Personal Data No. 6698 have been examined, with particular emphasis on the basic principles for the protection of personal data. Finally, taking into account the Law on the Protection of Personal Data No. 6698, the crimes of“recording personal data”and“giving or taking data in contravention of the law”were examined between Articles 135 and 137 of the Turkish Criminal Code numbered 5237.