Roma İmparatorluk Dönemi'nde orduda kullanılan askeri ekipmanlar ve üretim teknolojisi
Military equipment and production technology used in the Roman Imperial army
- Tez No: 867093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDEGÜL CANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, Roma İmparatorluğu'nun askeri gücünü oluşturan ekipmanların yapısını, üretim süreçlerini ve teknolojik gelişmeleri kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Roma'nın askeri stratejileri ve teknolojik yenilikleri ele alınarak, İmparatorluğun askeri başarısının temelinde yatan unsurlar analiz edilmektedir. Erken ve Geç İmparatorluk Dönemi'ne ait askeri unsurlar karşılaştırılarak, ordunun bileşimi, imparatorların gerçekleştirdiği reformlar, ordu sistematiği ve organizasyonları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışma, ayrıca Roma İmparatorluğu'nda kullanılan saldırı ve savunma araçlarına odaklanarak, bu silahların yapısını, kullanımını ve üretim süreçlerini derinlemesine incelemektedir. Roma İmparatorluğu'nun askeri ekipmanlarının üretim teknolojisine ve süreçlerine odaklanan tezde, madencilik ve metal işleme konuları detaylandırılmış; ordunun donatılması için kullanılan madenler ve işçilerin yaşam koşullarının, askeri gücün sürdürülebilirliği ve gelişimi üzerindeki rolü vurgulanmıştır. Roma'nın askeri teknolojideki ilerlemeleri ve düşmanlardan öğrenme kapasitesi de ele alınarak, İmparatorluğun askeri üstünlüğünün arkasındaki temel faktörler açıklanmaktadır. Bu çalışma, Roma İmparatorluğu'nun askeri gücünü oluşturan unsurları derinlemesine anlamayı, askeri teknoloji ve üretim teknikleri üzerine kapsamlı bir bakış sunmayı ve bu alanda literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the structure, production, and technological advancements of the military equipment used by the Roman Empire, aiming to elucidate the elements underlying the Empire's military success. By comparing the military elements of the Early and Late Imperial periods, the study examines the composition of the army, the emperors' reforms, and the organization and systems of the military. Additionally, it explores the offensive and defensive apparatuses utilized in the Roman Empire, including their structure, usage, and production processes. The thesis also addresses mining and metallurgy, emphasizing the role of the mines and workers' living conditions in outfitting Rome's army and the sustainability and development of its military might. Furthermore, the study delves into Rome's advancements in military technology, its ability to learn from adversaries, and technological innovations, explicating the factors behind Rome's military superiority. This thesis aims to comprehend the elements constituting the military power of the Roman Empire, provide an in-depth examination of military technology and production techniques, and contribute to the literature on understanding the structure of the Roman Empire's army.