Does refugee equal refugee? – Differential treatment of Syrian and Ukrainian refugees in German parliamentary discourse and implications
Mülteci, mülteciye eşdeğer midir? Alman parlamentosu söylemlerindeki farklı muameleler ve sonuçları
- Tez No: 867101
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ÇIDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
2022 yılında Almanya devleti, Rus işgalinden kaçan Ukraynalı mültecilere yönelik yeni politikalar uygulayarak, diğerlerinin yanı sıra bu kişilerin istihdam, barınma ve eğitime erişimlerini kolaylaştırdı. Mülteci hakları savunucuları uzun yıllar boyunca bu şekilde yardımsever mülteci politikalarını savunmuş olsalar da, daha sonra başarılı bir entegrasyon için Ukraynalı mültecilerin muaf tutulduğu bürokratik engellerle karşılaşan ve hala karşılaşmakta olan diğer mülteci gruplarının (Suriyeli mülteciler gibi) ayrımcılığa uğramasını eleştirdiler. Dikkat çekici bir şekilde, geniş toplumsal karşılama girişimleriyle desteklenen bu politika ilerlemeleri, Almanya'da göçmen karşıtı duyguların yükseldiği ve 2015'ten bu yana sağ partilerin önemli başarılar elde ettiği bir ortamda gerçekleşmiştir. Bu çalışma, bu tutarsızlığın olası nedenlerinden biri olarak, Alman parlamento söyleminde Ukraynalı ve Suriyeli mültecilerin farklı ırksallaştırılmış inşasını incelemektedir. Eleştirel söylem analizi yaklaşımını kullanan çalışma, 2017'den 2022'ye kadar 15 parlamento tartışmasının analizinden oluşmakta ve iki temel soruyu ele almaktadır: Alman parlamento söylemi sırasıyla Ukraynalı ve Suriyeli mülteci özneleri nasıl inşa etmektedir? Ve ırksallaştırılmış yapılar, bazı mültecilerin diğerlerinden daha fazla yardımı“hak eden”kişiler olarak kurgulanmasına ne ölçüde katkıda bulunmuş olabilir? Bulgular, ırkçı söylemin mülteci politikaları ve kamuoyu duyarlılığı üzerindeki etkisine işaret etmekte ve mülteci yardımına daha kapsayıcı ve eşit bir yaklaşımın gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In 2022, Germany implemented new policies for Ukrainian refugees fleeing from the Russian invasion, facilitating their access to employment, housing and education, among others. Even though refugee rights advocates had pleaded for benevolent refugee policies as such for many years, they subsequently criticized the discrimination of other refugee groups (such as Syrian refugees) who were, and still are, facing bureaucratic hurdles to successful integration that Ukrainian refugees are now exempt from. Remarkably, these policy advancements, backed up by broad societal welcoming initiatives, happened against the backdrop of rising anti-migrant sentiments in Germany and significant success for right-wing parties in the years since 2015. This study examines the differential racialized construction of Ukrainian and Syrian refugees in the German parliamentary discourse as one possible reason for this discrepancy. Employing a critical discourse analysis approach, the study consists of the analysis of 15 parliamentary debates from 2017 to 2022 and addresses two key questions: How does the German parliamentary discourse construct Ukrainian and Syrian refugee subjects, respectively? And to what extent might racialized constructions have contributed to constructing some refugees as more“deserving”of assistance than others? The findings point to the impact of racialized discourse on refugee policies and public sentiment and emphasize the necessity of a more inclusive and equal approach to refugee assistance.