Is ecological citizen something to be pedagogically made? An andragogical evaluation based on expert interviews
Ekolojik vatandaş pedagojik olarak yaratılacak bir olgu mudur? Uzman görüşmelerine dayalı andragojik bir değerlendirme
- Tez No: 867102
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHŞAN NAZLI SOMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, ekolojik vatandaşlık kavramını disiplinler arası bir perspektiften incelemekte ve bulguların yetişkin çevre eğitimi için çıkarımlarını tartışmaktadır. Araştırmada eğitim, ekoloji, ekonomi, politika ve sosyoloji disiplinlerinde çevre alanında uzmanlaşmış bilim insanlarıyla (toplam N=5) uzman görüşmeleri (Bogner et al., 2009) aracılığıyla bu disiplinlerdeki çevre sorunlarına ilişkin güncel tartışmaları, ekolojik vatandaşlığa giden yolda bireysel ve sistemik yapıların oynadığı rollere ilişkin görüşleri ve bunların yetişkin çevre eğitimi üzerindeki etkilerini tanımlamaktadır. Bu çalışma nitel bir araştırma olarak tasarlanmış ve uzman görüşmeleri Nitel İçerik Analizi (Mayring, 2000) kullanılarak analiz edilmiştir. Ekolojik vatandaşlık kapsamında, alanlardaki bakış açılarının benzerlik ve farklılıkları analiz edilmiş ve birey, toplum ve sistem arasındaki dinamik ilişkiler yetişkin çevre eğitimi için yol gösterici noktalar olarak belirlenmiştir. Araştırmada ekolojik vatandaşlık sürecinde birey ve sistem arasındaki ilişkinin önemi ve bireylerin başlattığı kolektif hareketin sistemin dönüşümüne öncülük etmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Ampirik analize göre, yetişkin eğitimi, ekolojik konularda katılımcı bir vatandaş olmak için ekolojik farkındalık, sorumluluk ve değişim ajanı olma yetkinliklerini kazandırmada etkili olmalıdır. Bulgular, yetişkin eğitiminin, bireylerin ekolojik sorunların altında yatan nedenleri tespit etmelerini ve sistemik değişimin öncüleri olarak başkalarıyla iş birliği yapmalarını sağlayacak beceriler sunması gerektiğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the concept of ecological citizenship from an interdisciplinary perspective and discuss the implications of the findings for adult environmental education. Through expert interviews (Bogner, Littig, & Menz, 2009) from the disciplines of education, ecology, economics, politics, and sociology (total N=5), the study identifies current debates on environmental issues, views on the parts the individual and systemic structures play on the path to ecological citizenship, and the implications of these for adult environmental education. This study designed as a qualitative research and expert interviews were analyzed using Qualitative Content Analysis (Mayring, 2000). Within the scope of ecological citizenship, the similarities and differences of the perspectives in the fields were analyzed and the dynamic relationships between the individual, society and the system were identified as guiding points for adult environmental education. The importance of the relationship between the individual and the system in the process and the need for the collective movement initiated by the individuals to lead the transformation of the system have emerged. According to the empirical analysis, adult education should be effective in providing ecological awareness, responsibility, and being a change agent competency to become an engaged citizen in ecological issues. The results support that adult education should offer capabilities that enable individuals to identify the underlying causes of ecological issues and to collaborate with others as pioneers of systemic change.