19. yüzyılda Osmanlı çiftlik ekonomisi: Şehirköy kazası örneği
Ottoman agricultural economy in the 19th century: A case study of Şehirköy district
  1. Tez No: 867104
  2. Yazar: ŞERMİN BÜYÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamıza konu olan Şehirköy Çiftliklerine ait temettuat defterleri de bu defterler arasında yer almaktadır. Bu kapsamda toplamda 20 adet temettuat defteri okunmuş ve buradan elde edilen bilgiler ışığında Şehirköy kazasının 19. Yüzyıldaki sosyo-ekonomik yapısı ortaya konulmuştur. Bu bilgilere göre, günümüzde Sırbistan topraklarında bulunan Şehirköy, farklı ülkelere kavşak sayılabilecek konumda bulunması dolayısıyla birçok kez el değiştirmiştir. Bu nedenle Müslüman nüfusun yanında gayr-i müslim nüfus da bulunmaktadır. Okumuş olduğumuz 20 adet temettuat defterinde toplamda 30 adet çiftlik kaydına rastlanılmıştır. Bu kayıtlardan elde edilen veriler ışığında Şehirköy çiftliklerinin nüfus yapısı, nüfusun mesleklere göre dağılımı, bu çiftliklerde üretilen ürün çeşitleri, bu ürünler üzerinden çiftlik sahiplerinin ödediği vergi miktarları, çiftliklerde yapılan hayvancılık faaliyetleri ve bu faaliyetler üzerinden yapılan vergilendirme gibi konular incelenerek 19. Yüzyıl çiftlik ekonomisi başlığı altında Şehirköy çiftliklerinin durumu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The temettuat registers of the Şehirköy Farms, which are the subject of our study, are also among these registers. A total of 20 temettuat notebooks were read and the information sections obtained here revealed the socio-economic structure of the city of Şehirköy in the 19th century. This information has been changed many times in a way that can be considered as an intersection of different sizes in Şehirköy, which is located in Serbia today. Therefore, besides Muslims, there is also a non-Muslim population. A total of 30 farm records were found in the 20 temettuat notebooks we have read. The data obtained from these records were analyzed by examining the population structure of the Şehirköy farms, the types of products produced in these farms according to the general industries, the amount of taxes paid by the farmers on these products, the livestock activities in the farms and the taxation on this property, and the 19th century farm economies were made in Şehirköy, state of the farms.