Effects of urbanization on the individual
Kentleşmenin birey üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 867103
  2. Yazar: CELAL ÖZUSTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KEMAL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Şehircilik ve Bölge Planlama, Philosophy, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez sanayi devriminden sonra kentleşmenin birey üzerindeki etkilerini inceliyor. Kentleşme insanın içinde halihazırda bulunan birçok çelişkiyi ortaya çıkardı. Mikro-ölçek'ten makro-ölçeğe kadar bütün bu çelişkilerin tamamı kent sorunsalını oluşturuyor. Kentleşme oldukça eleştirilen, ama yine de anlaşılmaz bir fenomen. Bu tez için, çağdaş kentleşme eleştirileri, şehir planlamaları ve kent ekolojisi üzerine araştırma yaptım. Ayrıca kendimi liberalizm ve Neo-liberalizm kavramlarıyla ilişkin konular hakkında bilgilendirdim. Bunu yaptıktan sonra, daha geniş bir yaklaşım sergiledim ve 17. yüzyıldan itibaren başlayan kentleşme eleştirililerinin çekirdeğine baktım. Henri Lefebvre ile Franfurt okulunun mensuplarını kullandım. Bu tez, bireyi bir mekânsal ve zamansal bağlamda yeniden gözden geçirmeye çalışmaktadır. Alternatif Varolma yolları arayışındadır. Çevremize daha uyumlu, çevreye daha duyarlı ve daha birbirine bağlı bir varoluş mümkün müdür sorusunu sormaktadır. Günlük deneyimimizi dönüştürmek için gerekli unsurları araştırmaktadır. Bu çaba, bireyin kentsel alanlardaki gelişiminin iyi anlaşılmasını gerektirir. Kentsel sorunu değerlendirmek için tezi dört bölüme ayırdım: Topluluk, kültür, çatışma ve tüketim sırasıyla. Onlar, aradığımız sorunun ana direkleridir: Neden insanlık bireyleşip kentleştiğinde daha çok acı çekmeye başladı? Kentsel sorunun karmaşık ve disiplinler-arası doğası nedeniyle, tartışmaların farklı açılarını kullanmaya çalıştım. Birey ve toplum arasındaki çatışmaları, doğa ve akıl arasındaki çatışmaları ve akıl ve duygu arasındaki çatışmaları inceledim. Bunların hepsi insan doğasının düalisttik yönünü vurgular. Bu tez, Martin Heidegger ve Friedrich Nietzsche gibi filozofları kullanarak bizi nesne-özne ilişkimizi tekrar düşünmeye yönlendirmeye itiyor ve bu durumun günlük deneyimimize nasıl etki ettiğini inceliyor. Günlük deneyimin çekirdeği, bugün açıkça tüketici kültürümüzle ve özgürlük anlayışı ile ilişkilidir. Özgürlük, kentsel sorunun bir parçasıdır ve aynı zamanda her ikisi de güç istenci ile ilişkilidir. Güç istencimizi topluluk duygumuzu zedelemeden nasıl gerçekleştirebiliriz sorusu bu tezin omurgasını oluşturmaktadır. Gerçekten özgürleşme ve özbenin ne olduğunu belirleyerek, bunların toplum ve bireyin işlevleri aracılığıyla nasıl gerçekleştirileceğini kavrayarak, güç istenci ile daha sağlıklı bir ilişki içine girebiliriz.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the effects of urbanization on individuals after the industrial revolution. Urbanization has brought forth many conflicts present within human-kind. All these conflicts from micro-scale to macro-scale constitute the urban problematic. Urbanization is a highly criticized, yet elusive phenomenon. For this thesis, I researched contemporary urban critiques, city planning and urban ecology. I have also familiarized myself with notions related to liberalism and neo-liberalism. After having done that, I took a broader approach and looked at the core of urban critique starting with the seventeenth century. I used Henri Lefebvre and members of the Frankfurt school. This thesis tries to reexamine the individual in a Spatial and temporal context. It seeks alternative ways of Being. It asks if we can exist more harmoniously and less indifferent to our environment and more interconnected. It seeks for the necessary elements to transform our daily experience. This undertaking requires a good understanding of the development of individual in urban spaces. To assess urban problematic, I have divided the thesis into four chapters: Community, culture, conflict, consumption respectively. They are the main columns of the question we are looking for: why have humankind started to suffer more as they became individualized and urbanized? Due to complex and inter-disciplinary nature of the urban problematic, I tried to use different angles of the discussions. I have looked at conflicts such as individual versus community, nature versus reason, and reason versus emotion. They all highlight the dualistic side of human nature. This thesis, using philosophers such as Martin Heidegger and Friedrich Nietzsche to push us to reconsider our subject-object relationship and how that effects our daily experience. Core of daily experience, today, obviously relates to our consumer culture and its idea of freedom. Freedom is intrinsic to urban problematic, and both of them are related to will to power. How can we fulfill our will to power without damaging our sense of community is the backbone of this thesis. By identifying what truly self-realization and selfhood is and how it can be achieved through functions of the society and the individual, may give us a healthier relationship with our will to power.