Şekle aykırı hukuki işlemlerin tahvili
Conversion of legal transactions noncompliant with the form requirement
- Tez No: 867121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
İrade özerkliği ve sözleşme özgürlüğünün bir yansıması olarak düzenlenen şekil serbestisi ilkesi, bir hukuki işlemin şekil şartına bağlı olmadan yapılabilmesi özgürlüğüdür. Kanun tarafından verilen bu özgürlük, yine kanun tarafından sınırlandırılmıştır. Bu sınırlamaya göre, bazı hukuki işlemlerin geçerli olarak yapılabilmesi için şekil kurallarına uyulması gerekir. Ancak şekil kurallarına mutlak bağlılık irade özerkliği ilkesini zedeleyebilir. Bu bakımdan, şekil şartına uyulmadığı için geçersiz olan bazı hukuki işlemlerin başka bir hukuki işleme çevrilecek ayakta tutulması yöntemi kabul edilmiştir. Bu yönteme tahvil adı verilir. Çalışmamızda, Türk/İsviçre hukukunda genel bir norm ile düzenlenmeyen ve yargı kararlarında gittikçe daha az yer bulan tahvil (çevirme/konversiyon) kurumu, şekle aykırı hukuki işlemler çerçevesinde incelenmiştir. Bu kapsamda, ilk olarak hukuki işlemlerde şekil şartı ve şekle aykırılık hususu açıklanmıştır. Daha sonra tahvil kurumu detaylıca incelenmiş ve son olarak uygulamadan örneklerle zenginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The principle of freedom of form, which is regulated as a reflection of the autonomy of will and freedom of contract, is the freedom to perform a legal transaction without being bound by a form requirement. This freedom granted by the law is also limited by the law. According to this limitation, some legal transactions must comply with the formal rules in order to be valid. However, absolute adherence to the formal rules damages the principle of autonomy of will. In this respect, it is accepted that some legal transactions, which are invalid due to non-compliance with the form requirement, can be kept alive by converting them into another transaction. This method is called conversion. In our study, the institution of conversion, which is not regulated by a general norm in Turkish/Swiss law and which is becoming less and less common in judicial decisions, is examined within the framework of formally invalid legal transactions. In this context, firstly, the requirement of form and violation of form in legal transactions are explained. Then, the conversion instution is examined in detail and finally, it is enriched with examples from practice.