Evlilik birliğinin korunması
Preservatiion of matrimonial unity
  1. Tez No: 130121
  2. Yazar: SERKAN AYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
ÖZET Evlilik birliğinin korunması: eşlerin karşılaştığı sorunların, evlilik boşanma aşamasına sürüklenmeden, mahkeme veya çeşitli uzmanlar aracılığıyla çözülmesidir. Ayrıca, eşler arasında bir uyuşmazlık doğmasını ve evlilik birliğinin bozulmasını önleyici düzenlemeler de bu niteliktedir. Evlilik birliğinin korunmasına ilişkin hükümler, ancak kanunun aradığı şeklî koşulların gerçekleştirildiği birlikteliklere uygulanır. Medenî Kanunumuzun 194, 199 ve 223/II maddeleri, eşler arasında bir uyuşmazlık doğmasını ve eşlerin zarar görmesini önlemeye ilişkin hükümlerdir. Bu hükümlerle, eşlerin yapacakları bazı hukukî işlemlerin geçerliliği, diğer eşin rızasına bağlanmıştır. Böylece, kötüniyetli eşlerin, ailenin geleceği için tehlike oluşturabilecek hukukî işlemleri yapmaları önlenmektedir. Bunların yanında, Medenî Kanunumuzda, eşler arasında doğan uyuşmazlığın, evliliği boşanma aşamasına sürüklemeden, mahkeme aracılığıyla çözümlenmesini sağlayıcı düzenlemeler de vardır. Medenî Kanunumuzun 195. ve devamı hükümleri, eşler arasındaki sorunların, mahkeme aracılığıyla çözümlenmesine ilişkin hükümlerdir. Medenî Kanunumuzun 195. maddesine göre, hâkimin müdahalesinin istenebilmesi için, eşlerden birinin, evlilik birliğinden doğan bir yükümlülüğüne aykırı davranması veya eşlerin evlilik birliğine ilişkin önemli bir konuda uyuşmazlığa düşmeleri gerekir. Bu iki koşuldan biri sağlandıktan sonra, hâkim, eşlerden birinin istemi üzerine, Medenî Kanunumuzda öngörülen önlemleri alabilir. Ayrıca, aile içi şiddet durumunda, Medenî Kanunumuzda öngörülen hükümlerin yanında, 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun hükümleri de uygulanır. V
Özet (Çeviri)
ABSTARCT Preservation of Matrimonial Unity: it is settlement of the problems, which the spouses encounter, prior to flowing toward the stage of divorce, by means of courts of various specialists. Furthermore, preventive regulations against arising of dispute among the spouses and deterioration of the marriage unity have such quality. Provisions related to the deterioration of the matrimonial unity can only be applied to the unities on which such conditions sought by law are realized. The articles 194, 199 and 223/II of th civil act contain the provisions related to preventing to arise dispute among the spouses and the spouses to encounter any harm. Such provisions bind the validity of any legal action by any spouse with the consent of other spouse. Therefore, the spouses with bad-will, are prevented to perform any legal transaction, which shall constitute a hazard for the future of the family. Besides all, the civil act also contains such provisions to settle any dispute among the spouses prior to flowing toward the stage of divorce. The provisions of the article 195 and sequences of civil act are those related to the settlement of the problems among the spouses through the court. According to the article 195 of the civil act, either spouse should act contrary to any obligation arising from matrimonial unity or the spouses should encounter a significant dispute related to any matter of the matrimonial unity in order to demand the intervention of the judge. After having provided any of the two said conditions, the judge may, upon demand of any spouse, set any precaution foreseen by the civil act. Furthermore, in case of intra-family teror, besides the provisions of the civil act, such provisions of the act nr. 4320 concerning of family are also applied. VI