Özel yetenekli öğrencilerin fen bilimleri derslerine yönelik tutumlarının fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of specially talented students' attitude towards science courses on their motivation towards learning science
  1. Tez No: 867142
  2. Yazar: HACER ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM AKÇİÇEK, DOÇ. DR. İLKER UĞULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı Kütahya ili BİLSEM'de eğitim gören özel yetenekli öğrencilerin fen bilimleri derslerine yönelik tutum ve motivasyonlarının belirlenmesidir. Çalışmaya toplam 190 öğrenci katılmış olup kullanabildiğimiz veriler 93 kız öğrenci ve 86 erkek öğrencilerin verisidir. Çalışmamızda kullandığımız ilişkisel tarama modeli iki veya daha fazla değişken arasında bir ilişki var mı varsa bu değişimi anlamlandırdığımız modeldir (Karasar, 2011). Çalışmada tutum ve motivasyon arasındaki ilişkiyi anlamlandırabilmek adına Fen ve Teknolojiye Yönelik Tutum, Fen Bilimleri Dersine Yönelik Motivasyon ölçekleri uygulanmıştır. Çalışmadan elde ettiğimiz verilere göre kız ve erkek öğrencilerin fen ve teknolojiye yönelik tutumlarında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Özel yetenekli öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik motivasyonları da cinsiyet açısından anlamlı bir değişiklik oluşturmamıştır. Sınıf düzeyinde fen bilimleri dersine karşı motivasyonlarında anlamlı bir farklılık yoktur. Fen ve teknolojiye yönelik tutumlarında ise sınıf düzeyinde anlamlı farklılıkların olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the attitudes and motivations of gifted students studying at BİLSEM in Kütahya towards science lessons. A total of 190 students participated in the study, and the data we can use is the data of 93 female students and 86 male students. The relational screening model we used in our study is the model in which we make sense of this change if there is a relationship between two or more variables (Karasar, 2011). In order to make sense of the relationship between attitude and motivation in the study, Attitude towards Science and Technology and Motivation towards Science Lesson scales were applied. According to the data we obtained from the study, no significant difference was observed in the attitudes of female and male students towards science and technology. The motivation of gifted students towards science lesson did not make a significant difference in terms of gender. There is no significant difference in their motivation towards the science lesson at the grade level. It was observed that there were significant differences at the grade level in their attitudes towards science and technology.