Mikrotonal gitara ilişkin öğrenme ihtiyaçlarının belirlenmesi ve başlangıç seviyesi için bir repertuvar önerisi
Determination of learning needs related to microtonal guitar and a repertoire suggestion for beginner level
- Tez No: 867146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ EMRAH GEREKTEN, PROF. DR. TOLGAHAN ÇOĞULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Mikrotonal gitara (MG) ilişkin farkındalığın son yıllarda sadece ülkemizde değil dünya genelinde de klasik ve diğer gitar türlerine göre daha hızlı arttığı varsayılabilir. Bu araştırma, MG uygulamalarına yönelik öğrenme ihtiyaçlarını belirlemeyi ve bu ihtiyaçların genel özelliklerini betimlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma nitel paradigma çerçevesinde hazırlanmış sosyal medya etnografisine dayalı bir netnografi çalışmasıdır. MG ile ilgili öğrenme ihtiyaçlarının belirlenmesinde, müzikle ilgilenen kişilerin sosyal medya kullanımı ve ekonomi gibi avantajlarından yola çıkılarak bu desen tercih edilmiştir. Araştırmada veri çeşitliliği sağlamak amacıyla iki tür veriden yararlanılmıştır. Birinci veri türü YouTube platformunda yer alan ve MG'ye yönelik öğrenme ihtiyaçlarını belirten video yorumlarıdır. İkinci veri türü ise MG icracılarından görüşme tekniği ile elde edilen öğrenme ihtiyaçlarını içeren verilerdir. Netnografi yöntemi ve görüşme tekniği ile elde edilen nitel veriler daha sonra içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma verilerinin analizinde MaxQda Analytics Pro 2020 nitel veri analiz programı kullanılmıştır. Çalışmada veriler MG aracına ilişkin genel bilgi ihtiyaçları temasına ilişkin bulgular ve öğrenme-öğretme ve performans süreçlerine ilişkin bilgi ihtiyaçlarına ilişkin bulgular olarak sınıflandırılmış ve kategorilere ilişkin kod-kategori haritaları, frekans ve yüzde dağılım tabloları sunulmuştur. Araştırmanın üçüncü alt problemi, MG için eser temelli öğretimi hedefleyen başlangıç düzeyi MG öğretiminde kullanılabilecek bir repertuar modeli sunmaktır. Araştırma sonucunda MG ile ilgili bilgi ihtiyaçlarının belirlenmesinde ve performans açısından çok sayıda işitsel, görsel ve basılı materyale ihtiyaç olduğu betimlenmiştir ve belirlenen öğrenme ihtiyaçları doğrultusunda başlangıç seviyesi MG öğretimi için bir repertuar önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It can be assumed that the awareness of microtonal guitar (MG) has recently increased more rapidly compared to classical and other guitar types not only in our country but also worldwide. This research aims to identify the learning needs for MG practices and to describe the general characteristics of these needs. The research is a netnography study based on social media ethnography prepared within the framework of qualitative paradigm. In determining the learning needs related to MG, this design was preferred based on the advantages of people interested in music such as social media usage and economy. In order to provide data diversity in the research, two types of data were utilised. The first type of data is the video comments on the YouTube platform indicating the learning needs for MG. The second type of data is the data indicating the learning needs obtained from the MG practitioners through the interview technique. The qualitative data obtained through netnography method and interview technique were then subjected to content analysis. The qualitative data analysis programme MaxQda Analytics Pro 2020 was used to analyse the research data. In the study, the data were classified as findings related to the theme of general information needs related to the MG instrument and findings related to information needs related to learning-teaching and performance processes, and code-category maps, frequency and percentage distribution tables related to the categories were presented. The third sub-problem is to present a repertoire model that can be used in beginner level MG teaching aiming at artefact-based teaching for MG. As a result of the research, it was described that there is a need for a large number of audio, visual and printed materials in determining the information needs related to MG and in terms of performance. In line with the identified learning needs, a repertoire proposal for beginner level MG teaching is presented.