İtfaiye çalışanlarının karşılaştığı travma sonrası stres ölçümü
Measurement of post-traumic stress of fire fighters
- Tez No: 867145
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İŞERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) normal yaşantının dışında gerçekleşen, kişinin ve yakınlarının vücut bütünlüğüne zarar verecek bir olayın oluşu ya da bir canlının ölümüne, yaralanmasına tanık olunması sonucunda kişide ortaya çıkan korku, çaresizlik ve dehşet yaratan fark edilir derecedeki stres durumudur. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki İtfaiye personelinin karşılaştığı yangın, sel, deprem ve trafik kazası gibi travmatik olaylara müdahale esnasında ve sonrasında ortaya çıkan travma sonrası stresinin ölçülmesidir. Araştırmaya onam veren ve gönüllü olan aynı zamanda aktif olarak operasyonlara katılmaya devam eden Antalya, Adana, Ankara ve Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı bünyesinde görevli 273 personel katılmıştır. Araştırmada bazı demografik ve mesleki veriler bir form vasıtasıyla toplanmıştır. Bununla beraber Travma Sonrası Stres Bozukluğu seviyesi DSM IV Kontrol Listesi ve dörtlü likert ölçeği kullanılarak ölçülmüştür. Toplanan demografik ve mesleki verilerle TSSB arasındaki ilişki istatistiksel olarak incelenmiştir. Verilen cevaplar doğrultusunda 273 personelden 70 personele (katılımcıların %26'sında) DSM IV tanı kurallarına göre Travma Sonrası Stres Bozukluğu tanısı konmuştur. Ankete katılan kişilerde tüm sorulara verilen cevapların toplamını gösteren toplam anket skorunun ortalaması 6.3'tür.
Özet (Çeviri)
Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD) is a noticeable stress situation that creates fear, helplessness and horror in the person as a result of an event that occurs outside of normal life and that will harm the body integrity of the person and their relatives, or as a result of witnessing the death or injury of a living thing. The aim of this study is to measure the post-traumatic stress that occurs during and after the response to traumatic events such as fire, flood, earthquake, traffic accident encountered by the Fire Brigade personnel in Turkey. 273 personnel from Antalya, Adana, Ankara and Konya Metropolitan Municipality Fire Brigade Department, who gave consent and volunteered to the research and continued to actively participate in the operations at the same time, participated. In the study, demographic and occupational data were collected through a form. Besides, the level of Post Traumatic Stress Disorder was measured using the DSM IV Checklist and a four-point Likert scale. The relationship between collected demographic and occupational data and PTSD was analyzed statistically. Based on the answers given, 70 personnel out of 273 (26% of the participants) were diagnosed with Post Traumatic Stress Disorder according to DSM IV diagnostic rules. The average of the total survey score, which shows the sum of the answers given to all the questions of the respondents, is 6.3.