Kozmopolitanizmin çokkültürlülük ve azınlık hakları bağlamında eleştirel bir incelemesi
A critical investigation of cosmopolitanism from the perspective of multiculturalism and minority rights
  1. Tez No: 592510
  2. Yazar: CANSU BİNBOĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY YAĞANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Doğası gereği varlığını sürdürme ereği güden insan, aynı zamanda, daha iyi yaşama olanağına sahip olmak isteyen kültürel ve toplumsal bir varlıktır. Bu nedenle, o bu ereğini sürdürebilmek için adil, istikrarlı ve düzenli bir toplum içinde yaşamak ister. Toplumsal yaşamı insanın bu ereğine uygun olarak düzenleme çabası içinde olan ideolojiler insan doğasına en uygun yaşama biçimlerini kendi epistemolojik ve ontolojik dayanak noktalarından hareketle inşa etmeye çalışmışlardır. Örneğin liberalizm, evrensel ve monist bir yaklaşıma sahip olmakla birlikte daha tekil bir dünya yaratma isteğinde olmuştur. Ahlak, kültür ve adalet anlayışı konusunda evrensel bir dünya düzeni talep eden liberalizm, çokkültürlü bir dünya düzeni içerisinde var olan sorunları gidermeye çalışsa da bu amacını gerçekleştirememiştir. Özellikle farklı kimlikler ve kültür konusunu dışarıda bırakan liberalizm, liberal değer ve kabullerle örtüşen bir dünya inşa etmek istemiştir. Liberalizmi eleştiren ve ona rakip olarak ortaya çıkan komüniteryanizm ve kozmopolitanizm, çokkültürlülük bağlamında, kimlik ve kültür, azınlık hakları, tanınma siyaseti gibi kavramlara vurgu yaparak liberalizmi aşmaya ve onun yetersizliklerini göstermeye çalışmıştır. İnsanın daha iyi yaşama kapasitesine sahip olması adına ortaya konan bu düşüncelerin her biri kendi içerisinde sorunlu olan yanlara sahiptir. Bu çalışma adil ve istikrarlı bir yaşamın olanağını liberalizm, komüniteryanizm ve kozmopolitanizm çerçevesinde irdelemiş, her birinin ahlak, adalet ve kültür anlayışına odaklanmış ve bir çözüm önerisi üretme girişiminde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In addition to natural intent of survival, humans are cultural and social beings that strive for an opportunity of a better way of living. Thus, to fulfill this goal, humans want to live in a fair, stable and orderly society. The ideologies that try to regulate the social life in accordance with this purpose have tried to build the way of living most suitable for human nature in accordance with their own epistemological and ontological bases. For example, liberalism has a universal and monist approach and it has sought to create a more singular world. Demanding a universal world order in terms of morality, culture and justice, liberalism has tried to overcome the problems that exist within a multicultural world order, but has not achieved this goal. In particular, excluding the issue of different identities and culture, liberalism wanted to build a world overlapping with liberal values and assumptions. Communitarianism and cosmopolitanism, which criticized it and emerged as its counterparts, tried to overcome liberalism and expose its inadequacies in the context of multiculturalism by emphasizing concepts such as identity and culture, minority rights, and politics of recognition. Each of these ideologies that were put forward in order for us to have a better living capacity has its own problematic sides. This study examines the possibility of a fair and stable life within the framework of liberalism, communitarianism and cosmopolitanism, focusing on the understanding of morality, justice and culture of each, and attempts to produce a solution.