Tacirin taraf olduğu sözleşmelerin uyarlanması
Adjustment of contracts whose party is a tradesperson
- Tez No: 867170
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sözleşmelerin uyarlanması ülkemizde yargı kararlarına sıklıkla konu olagelmiştir. En yalın anlatımla uyarlama, önceden öngörülemeyecek olağanüstü bir olay neticesinde işlem temelinin çökmesi aleyhine etki doğuran tarafa sağlanan bir hukuki çaredir. Talep sahibinin tacir olduğu durumda uyarlama genellikle uyarlamanın öngörülemezlik şartı ile sınırlı olarak tartışılmaktadır. Yargı kararlarında ise basiretli davranma gerekliliği genel geçer bir yaklaşımla öngörülemezlik şartını adeta ortadan kaldırdığı şeklinde yorumlanabilmektedir. Bizim çalışmamızda sözleşmenin uyarlanması konusu taciri merkeze alarak incelenmiş, tacirle ilişkili hususların uyarlamaya etkisi ele alınmıştır. Bu kapsamda uyarlamayı konu alan monografilerden farklı bir yaklaşım geliştirilmesi ve konuya tacir açısından ışık tutulması amaçlanmıştır. Bu şekilde yargı kararlarına da katkı sunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Adjustment of contracts has been a legal matter which is frequently faced and subjected to judicial decisions. Adjustment of contracts can be described with an unsophisticated approach as a legal remedy that is provided to the party that has an adverse effect on the collapse of the basis of the transaction as a result of an extraordinary event that cannot be foreseen. In cases where the requester is a tradesperson, adjustment is discussed mainly in terms of the unpredictability requirement of adjustment. In judicial decisions, the requirement of acting as a prudent tradesperson can be interpreted as virtually eliminating the“unpredictability”condition. In our study, the adjustment of the contract was examined by focusing on the trader, and the effect of trader-related issues on adaptation was discussed. In this context, it is aimed to develop a different approach from the monographs on adjustment and to shed light on the subject from the perspective of the tradesperson. In this way, it is aimed to contribute to judicial decisions.